Předmět Materiály jaderně energetických zařízení (KMM / JEM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KMM / JEM - Materiály jaderně energetických zařízení, Fakulta strojní, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Vliv radiace na změnu vlastností materiálů.Použití ocelí v primárním okruhu.Problematika životnosti primárního potrubí. Hliníkové a hořčíkové slitiny v JE. Austenitické oceli, niklové slitiny v JE. Moderátory a reflektory. Chladiva a absorpční materiály.
Získané způsobilosti
Student získá absolvováním předmětu rozšířené znalosti o problematice využití materiálů v primárním okruhu jaderných elektráren a v sekundárním okruhu pro výrobu elektrické energie s využitím media přivedeného z jaderného reaktoru. Zejména to jsou znalosti z oblastí změn mechanických a fyzikálních vlastností při působení vyšších a vysokých teplot v kombinaci s mechanickým zatížením a současné radiace. Rozšíří své znalosti z oblasti jaderných materiálů v primárním okruhu a materiálů používaných pro výrobu elektrické energie, tj. ocelí, hliníkových, niklových slitin a komplexních intermetalických. Student si osvojí problematiku tzv. absorpčních materiálů v procesu jaderné reakce. Během praktických cvičení si student vyzkouší samostatnou práci při vyhodnocování mikrostruktury ocelí i slitin neželezných kovů.
Literatura
Heřmanský, Bedřich. Jaderná zařízení I. 2., přeprac. vyd. Praha : ČVUT, 1990. ISBN 80-01-00405-8.Bečvář, Josef. Jaderné elektrárny. Praha : SNTL, 1981. Heřmanský, Bedřich. Jaderné reaktory. Praha : SNTL, 1981. Koutský, Jaroslav. Materiály jaderných zařízení. 1. vyd. Plzeň : VŠSE, 1986. Pluhař, Jaroslav. Nauka o materiálech : Celost. vysokošk. učebnice pro skupinu stud. oborů Strojírenství a ostatní kovodělná výroba. 1. vyd. Praha : SNTL, 1989.
Požadavky
Volitelná účast na přednáškách. Aktivní přístup. Prokázání a uplatnění získaných znalostí. Zápočet: Úspěšné absolvování kontrolních testů. Znalost přednášené i procvičené látky (formou testu).
Garant
Prof. Ing. Václav Mentl, CSc.
Vyučující
Prof. RNDr. Jaroslav Fiala, CSc.