Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Experimentální metody v obrábění (KTO / EMO)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTO / EMO - Experimentální metody v obrábění, Fakulta strojní, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Základy experimentálních měření v obrábění - plánování experimentů2. Základy experimentálních měření v obrábění - statistické hodnocení experimentů3. Základy experimentálních měření v obrábění - statistické hodnocení experimentů v příkladech4. Experimentální měření plastických deformací v kořenu třísky a jejich důsledků5. Experimentální měření silových jevů při řezání6. Experimentální měření dalších dynamických jevů při řezání7. Experimentální měření tepelných jevů při řezání8. Experimentální měření otupování břitu9. Dlouhodobé zkoušky trvanlivosti břitu v závislosti na řezné rychlosti podle normy ISO368510. Krátkodobé zkoušky trvanlivosti břitu v závislosti na řezné rychlosti11. Experimentální určení obrobitelnosti materiálu obrobku12. Experimentální určení řezivosti materiálu břitu13. Experimentální stanovení tuhosti soustavy stroj-nástroj-obrobek jako parametru pro přesnost obrábění

Získané způsobilosti

Student je schopen navrhovat experimenty nejenom v obrábění, dále umí statisticky zpracovat a vyhodnotit naměřená data, rozumí procesu vzniku třísky a provázejícím jevům, je schopen sestavit měřící a vyhodnocovací techniku a má komplexní teoretické i praktické znalosti: pozorování a vyhodnocení vzniku a finálního tvaru třísky, dále řezných sil, chvění nástroje či obrobku, teploty a tepelných jevů, opotřebení řezných břitů a trvanlivosti, řezivosti, obrobitelnosti, tuhosti soustavy S-N-O-P a optimalizace obrábění. Výše uvedené znalosti pak aplikuje při návrhu optimalizace řezného procesu a vlastní realizaci optimálních podmínek obrábění dle zadaných kritérií. Student dále získává vyjadřovací schopnosti slovem i písmem vypracováním 4 semestrálních projektů a pomocí audiovizuální techniky prezentuje vlastní práce. Dále student oponuje ostatním studentům jejich dosažené výsledky jak po stránce odborné úrovně, tak lingvistický projev.

Literatura

Miroslav Neslušan, Stanislav Turek, Josef Brychta, Robert Čep, Marián Tabaček. Experimentálne metódy v trieskovom obrábaní. Žilina, 2007. ISBN 978-80-8070-711-8.MÁDL,J. Experimentální metody v teorii obrábění. ČVUT Praha, 1988. ISBN není.Liemert, Gaston. Obrábění. Vyd. 1. Praha : SNTL, 1974. Přikryl, Zdeněk; Musílková, Rosa. Teorie obrábění. 3. opr. vyd. Praha : SNTL, 1982. Mádl, Jan; Schubert, Vilém. Základy experimentálních metod a optimalizace v teorii obrábění : Určeno pro posl. fak. strojní. [2.], přeprac. vyd. Praha : ČVUT, 1974.

Požadavky

ZÁPOČET : účast na laboratorních cvičeních, odevzdání a prezentace referátů (semestrálních prací) z laboratorního měření

Garant

Doc. Ing. Jan Řehoř, Ph.D.

Vyučující

Doc. Ing. Jan Řehoř, Ph.D.Ing. Jaroslava FulemováIng. Zdeněk Janda, Ph.D.Doc. Ing. Jan Řehoř, Ph.D.Ing. Igor Vilček, PhD.