Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Vyšetřovací met.h.s. a protetometrie 1 (KFE / VM1P)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFE / VM1P - Vyšetřovací met.h.s. a protetometrie 1, Fakulta zdravotnických studií, Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1. Antropometrie2. Hmotnost těla, výška, délkové, obvodové a šířkové míry3. Vyšetření olovnicí4. Měření pohyblivosti páteře5. Goniometrie6. Vyšetření zkrácených svalů, svalová dysbalance7. Vyšetření hypermobilityCvičení:1. Seznámení se základními měřidly jak délkovými tak obvodovými a pomůckami pro měření. Stanovení os pomocí laseru. Obecná pravidla zápisu naměřených hodnot do konstrukčních zápisů, praktická měření a pořizování zápisu.2. Zhotovování obkresu jednotlivých částí těla se zápisem naměřených veličin a správným označením jednotlivých kloubů a opěrných bodů.3. Pořizování měrných podkladů v oblasti nohy, pravidla měření v kalceotice.4. Měření na dolní končetině seznámení se specifickými opěrnými body, které využíváme v ortopedické protetice. Zápis naměřených hodnot.5. Měření na horní končetině, základní údaje pro výběr kosmetického jádra a rukavice měření bandáží pro uchycení protézy horní končetiny.6. Měření trupu a krku pro zhotovení elastické trupové ortézy, měření kýlního a kolostomického pasu.7. Zhotovení obkresu dolní končetiny pro zhotovení epitézy lýtka nebo kosmetického krytí dolní končetiny. Základní tvary reliéfu dolní končetiny.8. Sejmutí sádrového negativu plosky nohy v zátěži, sandálový otisk pro výrobu korekční ortopedické vložky.9. Sejmutí sádrové negativu po amputaci podle Pyrogova, Choparta , SymeI a Syme II, základní měření podkladů pro výrobu štítové protézy10. Sejmutí sádrového negativu pro transtibiální protézu v zátěži i bez zátěže11. Sejmutí sádrové negativu transfemorální protézy, ISNY systém a měření CAD-CAN12. Sejmutí sádrového negativu pro exartikulační protézu v kolenním a kyčelním kloubu13. Sejmutí sádrového negativu pro předloketní protézu, závěsné pahýlové lůžko14. Sejmutí sádrového negativu pro pažní protézu a exartikulaci v ramenním kloubu.15. Zápočet.

Získané způsobilosti

Studenti jsou schopni orientovat se na lidském těle, používat lékařskou terminologii při vyšetření, definovat a měřit jednotlivé úseky dle antropomertie, dále hodnotit rozsah pohybu v kloubech, včetně manipulace s goniometrem. Dokáží objasnit problematiku svalové dysbalance a na základě vyšetření popsat typické držení těla. Prakticky odeberou míru pro zhotovení ortotické a protetické pomůcky.

Literatura

MAY, B.J. Amputations and prosthetics. Philadelphia: Davis company. TICHÝ, Miroslav. Funkční diagnostika pohybového aparátu. Praha: Triton, 2000. ISBN 80-7254-022-X.JANDA, Vladimír a PAVLŮ, Dagmar. Goniometrie. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1993. ISBN 80-7013-160-8.VÉLE, František. Kineziologie: přehled klinické kineziologie a patokineziologie pro diagnostiku a terapii poruch pohybové soustavy. Praha: Triton, 2006. ISBN 80-7254-837-9.FOPTO. Ortopedická protetika. HUSIČ, I. Ortotika. FOPTO, 2003. KAPHINGST, W., HEIM,S. Protetika. FOPTO, 2003. KOLÁŘ, Pavel et al. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1.JANDA, Vladimír a kol. Svalové funkční testy: kniha obsahuje 401 obrázků a 65 tabulek. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0722-5.Kolektiv autorů. Technické informace . Duderstadt:Otto Beck, 2006. GÚTH, Anton. Vyšetrovacie metodiky v rehabilitácii pre fyzioterapeutov: učebnica určená pre fyzioterapeutov, rehabilitačných pracovníkov, rehabilitačných asistentov a iných študujúcich v oblasti rehabilitácie. Bratislava: Liečreh Gúth, 2004. ISBN 80-88932-13-0.GROSS, Jeffrey M., FETTO, Joseph a SUPNICK, Elaine Rosen. Vyšetření pohybového aparátu: překlad druhého anglického vydání. Praha: Triton, 2005. ISBN 80-7254-720-8.HALADOVÁ, Eva a NECHVÁTALOVÁ, Ludmila. Vyšetřovací metody hybného systému. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 2003. ISBN 80-7013-393-7.SOSNA A. et al. Základy ortopedie. Praha: Triton, 2001. ISBN 80-7254-202-8.

Požadavky

Ověření teoretických znalostí, písemný test Ověření praktických znalostí a dovedností, ústní průběžná praktická zkoušení v rámci hodin cvičeníDocházka v hodinách cvičení 80 % s aktivní účastí

Garant

Prof. MUDr. Václav Zeman, CSc.

Vyučující

Mgr. Šárka StaškováProf. MUDr. Václav Zeman, CSc.Ing. Pavel ČernýMgr. Šárka Stašková