Karel Hynek Mácha - Máj
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Obsah:
Zpěv – (Umístění děje do přírody a také její nádherný popis. Motiv lásky a nevěry. V této části první tragédie – Jarmilina sebevražda.) Mácha nám v prvních verších popisuje nádhernou přírodu a nastiňuje nám situaci, kdy Jarmila čeká u břehu jezera na svého milého. Avšak místo něho připlouvá v člunku jiný ji známý muž a sděluje, že Vilém má být zítřejšího dne popraven, neboť je otcovrahem. Jeho otec ho jako mladého vyhnal z domu a on se přidal k loupežníkům. Právě Vilémův otec svedl Jarmilu, milenku Viléma a není tedy divu, že se Vilém pomstil. Po tomto zjištění Jarmila skočila ze skály a spáchala tak sebevraždu.
Zpěv - (Popis přírody v okolí vězení, bližší seznámení s Vilémem, Vilém řeší myšlenky ohledně své viny a neviny, dále si pokládá otázku, co může být po smrti, zjišťujeme, že do jeho popravy zbývá již jen jeden den. Je zde velký kontrast mezi věčností přírody a zbývajícího času do Vilémovy popravy.) Ve druhém zpěvu nám autor skýtá pohled na vězení a vězně Viléma, který přemýšlí nad svým osudem, srovnává se s faktem, že zabil svého otce. Přičítá mu však vinu, neboť právě jeho otec ho jako mladého vyhnal a uvrhl ho na okraj společnosti a svedl jeho milovanou. Máchovými slovy se snaží Vilém dospět k závěru, zda za to, že je ve vězení může on sám nebo na tom má podíl viny i jeho otec, nedokáže se s tím vyrovnat. "pronesl pomstu dvojí" – autor odkazuje na fakt, že vinu nese i otec. Také zde řeší otázku smrti a dochází
k závěru, že místo posmrtného života nastává pouhé nic. Z této pasáže můžeme odvodit, že Vilém byl ateistou (a pravděpodobně i Mácha sám).
Intermezzo – (Duchové mezi sebou pějí o nadcházející Vilémově smrti) Duchové a mrtví mezitím o půlnoci oslavují očekávaný příchod Viléma mezi své řady právě na popravišti, kde má být popraven. Samotná příroda pak říká, co dá popravenému jako dar.
Zpěv – (Vrchol (krize) díla, Vilém má možnost se naposled pomodlit a rozloučit s vlastí a poté následuje jeho poprava. Otázky, které Vilémovými ústy klade Mácha, jsou obžalobou celé společnosti. Druhá tragédie – poprava Viléma.) Ve třetím zpěvu Mácha začíná nádherným popisem krajiny a poté se vrací k lyricko-epické části, kdy Vilém je veden na popraviště a všude kolem se shlukuje velký zástup, aby mohl shlédnout tu podívanou. Vilém má poslední možnost pomodlit se a rozloučit se se svojí vlastí. Poté si kleká na zem a kat mu usekne mečem hlavu.
II. Intermezzo – (Popis přírody, kde byl Vilém popraven. Pláč a stesk jeho druhů.) Autor nastiňuje obraz krásné a klidné horské krajiny. Také se tato část zabývá nářkem Vilémových druhů – zbojníků, kteří jsou zahaleni do bílých plášťů, a stále dokola opakují, že jejich vůdce zhynul, že jejich pán je mrtev.