Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura po roce 1945 - charakteristika období

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (118.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Česká literatura po roce 1945 – charakteristika období

Vývoj české literatury po roce 1945 je ve velké míře determinován politickými vlivy. Vyhraňuje se 5 výrazných období:

1. období: 1945 - 1948

- reakce na válečné zážitky, radost z osvobození, z konce války

- navázání na meziválečné demokratické a humanistické tendence → krátký rozkvět

2. období – 1948 - polovina 50. let

Cestu literatuře určují sjezdy KSČ a sjezdy Svazu československých spisovatelů (vznikl v roce 1949 po zrušení Syndikátu českých spisovatelů; v něm byly různé skupiny, proudy – katolické, legionářské,…; oproti tomu v novém svazu jediná dovolená tvůrčí metoda socialistický realismus → mnozí autoři vyloučeni). Literatura v té době není psána pro čtenáře, ale pro stranické orgány, tak aby prošla cenzurou; takové knihy jsou v hojné míře dotovány státem, proto levné, stejně je málokdo kupuje.

Socialistický realismus – vzorem sovětská literatura, vše z ní dogmaticky přejato, název vznikl r. 1932 v SSSR, po r. 1948 i u nás závazným programem:

- zobrazení života z hlediska komunistické ideologie, umění degradované na nástroj obhajoby politického režimu a politické propagandy

- za hlavní měřítko uměleckosti prohlášena „pravda života“ – pod tímto pojmem se ale skrývá vnucená ideologická představa o skutečnosti a ta se stále více se skutečností rozcházela

- odhozena úcta k tvůrčí individualitě i estetická funkce

- díla schematická, ideologicky nenávistná, bezduchá, černobílá, budovatelská, oslavná, s patetickými frázemi, agitační.

Vše ostatní, co nesplňovalo přísná kritéria komunistických ideologů, prohlášeno za buržoazní přežitek, a tedy za nebezpečné, zbytečné, škodlivé a zakázáno:

- zákazy a likvidace v oblasti knihoven a tisku, např.: Lidové noviny, kulturní, literární, náboženské časopisy; zákaz vydávání moderní západoevropské a americké literatury (beletrie, ale i dětské, odborné); z knihoven odstraňována díla těch, kteří „neodpovídali“ soc. realismu a jeho požadavkům (Čapek, Orten, Kafka, Foglar, May, Cooper, katol., legionář., surreal.); zlikvidovány i celé knihovny, např. teologické fakulty v Olomouci a klášterní a zámecké knihovny (knihy páleny nebo do sběru – viz. Hrabal: Příliš hlučná samota)

- vylučování studentů, profesorů z VŠ, některé pak uzavřeny

- bez soudu do lágrů - např. K. Pecka, ruralisté

- procesy v 50. letech – postihly i mnohé spisovatele a intelektuály, např. katolické autory (Zahradníček, Kostohryz, Renč), popraven byl Záviš Kalandra - literární kritik a historik, marxistický teoretik, esejista, surrealista, zvedla se vlna odporu ze Západu (Breton, Camus x Eluard), ale nepomohlo to

- čistky i mezi komunistickými autory, uštváni, podlehli psychickému tlaku, spáchali sebevraždu (Biebl, Teige, Honzl, Frejka)

Témata, do kterých materiál patří