Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká próza po roce 1945 s válečnou a historickou tématikou

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (113 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

60.léta

Můj známý Vili Feld – novela, sleduje osudy pražského podnikatele, který přežil holokaust, po válce však nemůže zakotvit, a to ani v cizině, kam uprchl.

Dita Saxová – novela, zfilmováno, podobně „vykořeněnou existenci“ představuje tentokrát židovská dívka (18 let), přežila koncentrák, ztráta jakékoli víry, iluzí o životě. Vykořeněnost jí brání začít nový život, i když po tom velmi touží. Složitá osobnost – o to nešťastnější. Nepomůže jí ani emigrace do Švýcarska. Nepřekoná trauma a pocit prázdnoty, ukončí své trápení dobrovolným pádem z ledovce.

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964) – novela o bezohledné a cynické hře nacistů s lidskou nadějí a touhou po životě. Židovská dívka volí zoufalou cestu k zachování vlastní důstojnosti a čelí pokoření tváří v tvář smrti. (stejnojmenná filmová adaptace – Moskalyk, 1965, režíroval i film Dita Saxová 1967)

Žánrové zařazení do kontextu Lustigovy tvorby i české prózy 60.let: Lustig v 60.letech tíhl spíš k lyrizaci a tvarové uvolněnosti prózy. Tato novela je v tomto období ojedinělým pokusem o epickou a tvarově sevřenou prózu. Celkově ji lze zařadit do linie Lustigových próz, v nichž hrají ústřední roli vnitřně silné ženy, které se ocitají v mimořádných životních situacích (Dita Saxová, Nemilovaná). Lustig je znám schopností vcítit se do psychiky ženských postav i svým obdivem k nim: „Miluju ženy. (…) Jsem v duši ženská. (…) Viděl jsem osudy žen za války. Chovaly se daleko lépe než muži.“

V rámci české prózy 60.let patří k vrcholným dílům druhé vlny válečné prózy a předznamenává nástup nových tendencí v české literatuře – deziluze, ironizace, existenciální ladění.

Děj: Opírá se o dvě skutečné události (skloubil je). Odehrává se v roce 1943. Nacisté zajali v Itálii židovské obchodníky s americkými pasy a těm nejbohatším namluvili, že pokud uhradí potřebné výdaje, mohou být vyměněni za německé prominenty zajaté spojeneckou armádou. V uzavřeném vlaku vozí 20 zoufalých Židů po celém Německu sem a tam, živí v nich naději na záchranu života a přitom

do severoněmeckého přístavu, kde mají být vyměněni za německé zajatce. Přitom od nich pod různými záminkami (výdaje, potíže) vymáhají peníze z jejich švýcarských kont (podpisy potvrzující převod jejich jmění na konto německé říše). Až se jim to podaří (tj. až jsou švýcarská konta vyčerpána), vezou je zpět do vyhlazovacího tábora a putují do plynové komory. Kromě vlaku plní důležitou úlohu i prostor osvětimské koncentračního tábora, kde si pan Cohen, mluvčí skupiny zajatých bohatých Židů, vyžádal, aby spolu s nimi dostala šanci na záchranu krásná židovská dívka, polská tanečnice Kateřina Horovitzová. Ta představuje pro velitele akce Brenskeho další možnost vydírání.

Témata, do kterých materiál patří