Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DIVÁ+BÁRA+Božena+Němcová

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.95 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

DIVÁ BÁRA

BOŽENA NĚMCOVÁ

______________________________________________________________________________

LITERÁRNÍ

KONTEXT

AUTOR

Božena Němcová, vlastním jménem Barbora Panklová, je česká spisovatelka a zakladatelka novodobé české prózy. Narodila se v roce 1820 ve Vídni a zemřela v roce 1862 v Praze. Pobývala na Chodku, kde poznávala život venkovanů a studovala jejich zvyky a pověsti. Velký vliv na ni měla jeji babička Magdalena Novotná. Božena Němcová byla provdána za finančního úředníka Josefa Němce. Manželství však nebylo šťastné, milovala však své čtyři děti. K problémům pak přibyla smrt syna Hynka.

TVORBA AUTORA

Národní báchodky a pověsti (inspirace lidovým vyprávěním)

Obrázky z okolí Domažlického (národopisné črty)

V Zámku a podzámčí (povídka z venkovského prostředí)

Pan učitel (povídka z venkovského prostředí)

Karla (povídka z venkovského prostředí)

Babička (kronikářská povídka)

UMĚLECKÝ SMĚR a znaky v díle

Tvorbu Boženy Němcové řadíme do počátků českého realismu (40.-50.léta 19.století). Základním prvkem českého realismu je reálné zobrazení společnosti jako celku, i s jejími sociálními a generačnímy problémy.

Je zřejmé, že Božena Němcová tuto tendenci opravdu naplňuje – v Divé Báře je zachycen každodenní život na vesnici, kde obyčejná dívka Divá Bára je členem realistické společnosti rozdělené podle majetkových rozdílů na chudé a bohaté.

TÉMATIKA druh: epika útvar: povídka

Epika je literární druh, v němž je skutečnost literárně ztvárňována vypravováním příběhu. Jednotlivé události jsou uváděny v časoprostorových a příčinných souvislostech. Příběh zprostředkovává více či méně zjevný vypravěč.

Povídka je literární útvar s poměrně jednoduchým dějem, nemnoha postavami a nepříliš komplikovanou fabulí. Povídka většinou obsahuje prvky uměleckého popisu a postavy se v průbhu děje neproměňují.

Divá Bára se zabývá realistickým popisem společnosti rozdělené podle majetkových rozdílů (chudina – bohatí). Němcová se snaží upozornit na lidské vlastnosti jako pokrytectví (společnost odmítá Báru ikdyž nezná její charakter) a pověrčivostí (lidi dohnal k víře a pokání až strach ze strašidla). Němcová se snaží čtenáři sdělit, že každý člověk, ať ja jakýkoliv může a má právo být milován.

CHARAKTERISTIKA

POSTAV

Divá Bára

Bára je nebojácná dívka, která svou silou a povahou připománala spíše chlapce. Byla sice překrásná, ale vesnicí odmítaná.

Elška

Mazánek paní Pepinky a nejlepší přítelkyně Báry. Je velmi milá, obětavá a dobrosrdečná.

pastýř Jakub

Otec Báry, je už starý (šedesátník). Vždy si přál mít syna, ale je rád i za dceru.

panna Pepinka

Sestra pana faráře. Hodná a noblesní dáma – nosila dlouhé panské šaty a šedivé vlasy měla vždy pěkně uhlazené. Báru měla velice ráda a dopřávala jí jen to nejlepší.

Témata, do kterých materiál patří