Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




STAŘEC A MOŘE

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

STAŘEC A MOŘE – ERNST HEMINGWAY

LITERÁRNĚ HISTORICKÝ KONTEXT A AUTOR

  1. Literárně historický kontext – historie, umělecká epocha, směr, skupina, autorská generace, autoři tvořící ve stejné době, charakteristika literárního směru, ke kterému autor patří

zvláštní skupinu autorů, kteří byli ve své tvorbě přímo ovlivněni událostmi 1. světové války. Jde o jakýsi „výtah“ napříč národními literaturami se zaměřením na díla odrážející válečné události.

Tyto autory lze pro přehlednost rozdělit do dvou skupin:

1) američtí autoři, které řadíme do tzv. „ztracená generace“ (the Lost Generation)

2) jednotlivci napříč národními literaturami a jejich stěžejní díla

1) Tzv. ztracená generace (the Lost Generation)

Jde o generační skupinu amerických autorů, básníků a dramatiků, kteří prošli podobnou životní zkušeností. Všichni se narodili kolem roku 1900 a osobně se jako mladíci zúčastnili bojů 1. světové války. Ve 20. letech pobývali v Evropě a někteří z nich se na čas usadili v Paříži.

Termín „ztracená generace“ prý pro ně vymyslela americká spisovatelka, básnířka a dramatička Gertruda Steinová. která se z USA přestěhovala do Paříže už v roce 1903 a zůstala tam po celý zbytek života. Provozovala kulturní salon, kam si zvala avantgardní a mladé francouzské i americké umělce a spisovatele. Mezi její pravidelné hosty patřili H. Matisse, P. Picasso, E. Hemingway, F. S. Fitzgerald, Ezra Pound a další. Steinová prý jednou řekla doslova: " That's what you all are ... all of you young people who served in the war. You are a lost generation." A termín se ujal.

Společné téma:

Autoři ztracené generace ve svých dílech často zobrazují vojáky, kteří se po skončení války neumí zařadit do běžné společnosti a vlastně nevědí, co mají se svým životem v míru dělat. Jsou bezradní, pociťují zklamání, skepsi i nudu, rozklad lidských a společenských hodnot a marně se snaží najít východisko v útěku do přírody (lov, rybaření) nebo kultury (divadlo, večírky, společenské akce, tradice a slavnosti).

  1. Autor – národnost, kdy žil, zásadní informace o autorově životě ovlivňující jeho tvorbu

Američan, anglicky

  • Po maturitě se stal reportérem a v roce 1918 odešel jako dobrovolník a řidič sanitky na italskou frontu, kde byl vážně zraněn.

  • Po válce žil v Torontu, ale poté se přestěhoval do Paříže a pracoval jako zahraniční dopisovatel pro torontský tisk.

  • Sblížil se s ostatními Američany scházejícími se u Gertrudy Steinové.

  • Kromě toho často cestoval za reportážemi (navštívil Turecko, Itálii, Německo nebo Švýcarsko).

  • Podnikal výlety do Španělska za rybařením a na býčí zápasy.

  • Ve 2. polovině 30. let se jako válečný zpravodaj zúčastnil španělské občanské války (levicově zaměření republikáni x konzervativním monarchistům pod vedením generála Franca).

  • Za 2. světové války dál pracoval jako zpravodaj a zúčastnil se např. i vylodění spojeneckých armád v Normandii.

  • Od 30. let také často pobýval i v Americe, kde si zakoupil domy na Floridě a na Kubě.

  • V roce 1953 se vydal na safari do Afriky, ale byl zraněn při letecké havárii v Ugandě.

  • V roce 1954 mu byla „za stylistické mistrovství moderního vypravěče, které se naposledy ukázalo v knize Stařec a moře a za jeho vliv na současný literární styl“ udělena Nobelova cena za literaturu.

  • Hemingway miloval cestování, dobrodružství, lov divokých zvířat, koridu, rybaření, alkohol (whisky) a box. Byl celkem čtyřikrát ženat.

  • V roce 1958 si pořídil dům v Idahu, protože klima na Kubě už mu zdravotně neprospívalo. V roce 1961 se doma (nejspíš) sám zastřelil brokovnicí, dopis na rozloučenou nezanechal

Témata, do kterých materiál patří