Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Státní symboly ČR, Právo shromažďovací, Spolky, Sdružování v politických stranách, Lhůty SRI

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Korunovační klenoty:

  • České korunovační klenoty tvoří: Svatováclavská koruna, Královské žezlo, Královské jablko, Korunovační plášť. Koruna, žezlo a jablko jsou trvale uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta, roucho je uchováváno ve speciálním klimatizovaném depozitáři ve Sbírkách Pražského hradu.

Právo shromažďovací

Právo shromažďovací není omezeno na státní občany na věk účastníků a povolení orgánů veřejné správy. Může se konat pod širým nebem i v uzavřeném prostoru. Právo shromažďovat se je možno za určitých taxativně vymezených legálních podmínek omezit.
Ke shromáždění není třeba povolení státního orgánu. Za shromáždění se považují též pouliční průvody a manifestace. Shromáždění jsou zakázána v okruhu 100m od budov zákonodárných sborů, kde tyto sbory jednají, 100m od budov Ústavního soudu. Realizace shromažďovacího práva je založena na oznamovacím principu. Podání oznámení je příslušný tzv. Svolatel shromáždění (občan starší 18 let právnická osoba se sídlem ČR, skupina osob), ten je povinen shromáždění písemně oznámit obecnímu úřadu nejméně 5 dnů předem. Oznámení, které svolatel podá dříve, než 6 měsíců před dnem konání shromáždění se nepřihlíží.

V oznámení se uvádí:

  • účast shromáždění

  • den, místo a doba shromáždění

  • doba ukončení + souhlas vlastníka pozemku

  • předpokládaný počet účastníků

  • potřebný počet pořadatelů a způsob jejich označení

  • jméno, příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo, svolavatel shromáždění

Svolavatel odpovídá za řízení pokojný průběh shromáždění pořadatelskou službu a za ukončení shromáždění. Pokud se svolavateli nepodaří při průběhu shromáždění sjednat nápravu musí požádat o potřebnou pomoc úřad nebo útvar policie ČR. Účastníci shromáždění jsou povinni dbát pokynu svolavatele a pořadatelů, nesmějí narušovat řádný a pokojný průběh shromáždění. Příslušný úřad může shromáždění zakázat nebo již probíhající shromáždění rozpustit jestliže nastanou některé zákonem stanovených podmínek (oprávnění rozpustit shromáždění má i příslušných policie ČR pokud není přítomen zástupce obce)

Co se nepovažuje za shromáždění:

  • shromáždění osob související s činností státních orgánů

  • shromáždění související s poskytováním služeb

Komu se shromáždění oznamuje:

  1. Obecní úřad:

  • v jehož územním obvodu se má shromáždění konat

  1. Pověřený obecný úřad:

  • přesahuje-li místo konání shromáždění územní obvod obecního úřadu

  1. Krajský úřad:

  • pokud místo konání shromáždění přesahuje správní obvod pověřeného obecního úřadu

  1. Ministerstvo vnitra ČR:

  • pokud místo konání shromáždění přesahuje hranice kraje

Na shromáždění, které podléhá oznamovací povinnosti může správní úřad vyslat svého zástupce jemuž je svolavatel povinen vytvořit podmínky pro řádné plnění jeho úkolu:

Témata, do kterých materiál patří