Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Státní symboly ČR, Právo shromažďovací, Spolky, Sdružování v politických stranách, Lhůty SRI

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • sledování průběhu shromáždění

  • o provedení úkonů nezbytných případnému rozpuštění shromáždění

Rada obce může ve svém územním obvodu nařízením určit místa kde lze konat shromáždění bez oznámení a může stanovit dobu v níž se taková shromáždění konat nesmějí, úřad může s ohledem na místní podmínky nebo na veřejný pořádek navrhnout svolavateli, aby se shromáždění konalo na jiném místě nebo v jinou dobu. Úřad může svolavateli dovolit aby shromáždění ve večerních hodinách bylo ukončeno tak aby nedošlo k nepřiměřenému rušení nočního klidu.

Zákaz shromáždění:

  • Shromáždění by popíralo nebo omezovalo osobní politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání, rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti a z těchto důvodů se dopouštěli násilí hrubé neslušnosti.

  • Dále pokud by porušovali zákony, pokud shromáždění se má konat na místě kde by účastníkům hrozilo nebezpečí nebo má-li být konáno v místě a ve stejnou dobu jako dříve doručené oznámení jiného svolavatele nebo má-li být konáno v místě kde by bylo nutné omezit dopravu, zásobování nebo bylo v rozporu se zájmy obyvatelstva.

  • O zákazu shromažďování nebo v době jeho ukončení rozhodne úřad bezodkladně nejpozději však do 3 dnů kdy obdržel platné oznámení rozhodnutí vyvěsí úřad na své úřední desce a vyhlásí místním rozhlasem, vyvěšením na úřední desce je rozhodnutí svolavateli doručeno pokud úřad ve lhůtě nevyvěsí písemné vyhotovení rozhodnutí na své úřední desce může svolavatel shromáždění uspořádat.

Spolky

Spolek je obecně sdružení či skupina osob. V českém právu je od 1. ledna 2014 spolek zvláštní forma právnické osoby, určená pro samosprávné a dobrovolné sdružení osob vedených společným zájmem, které je založeno nejméně třemi osobami. Účelem spolku mohou být buď vzájemně prospěšné cíle, tedy společné aktivity zaměřené jen na členy spolku (sportovní kluby, myslivecká sdružení apod.), nebo veřejně prospěšné cíle směřující vůči veřejnosti (poskytování sociálních služeb, vzdělávací a informační aktivity apod.), případně cíle smíšené.

Založení spolku:

Založení spolku je upraveno v zákoně, dle kterého zakladatelé založí spolek, shodnou-li se na obsahu Stanov, které musí obsahovat alespoň

  • název a sídlo spolku

  • účel spolku

  • práva a povinnosti členů vůči spolku

  • určení statutárního orgánu.

Hlavní a vedlejší činnost:

  • Hlavní činností může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen. Podnikání nebo jiná výdělečná činnost hlavní činností spolku být nemůže.

  • Spolek může vyvíjet vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti spolku nebo v hospodárném využití majetku.

Témata, do kterých materiál patří