15. Diseminovaná intravaskulární koagulopatie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
15. Diseminovaná intravaskulární koagulace (koagulopatie) DIC
Je to získaná koagulační porucha, při které dochází k významné aktivaci hemostázy s tvorbou nitrocévních mikrotrombů, spotřebě koagulačních faktorů, aktivaci sekundární fibrinolýzy a tendenci ke krvácení nebo významnému klinickému krvácení.
DIC je průvodním jevem závažných stavů v řadě lékařských oborů a je výsledkem významného rozkolísání fluidokoagulační rovnováhy. Je taky limitujícím faktorem pro nemocné v šokovém stavu, neboť nepříznivě působí svými patofiziologickýcmi mechanismy na rozvoj krvácivého stavu, současnou blokádu mikrocirkulace a blokádu retikuloendotelového systému. Přítomnost známek DIC u nemocných v šokovém stavu významně zvyšuje mortalitu. Významnou roli v patofyziologii DIC hraje podstatnou roli přítomnost trombinu a plazminu v cirkulaci.
Onemocnění s častým výskytem DIC
Infekce – grampozitivní a gramnegativní septikémie, malárie, endotoxemie, méně často virové infekce
Porodnické a gynekologické komplikace – embolie plodovou vodou, placenta praevia, gestóza(viz*), abrupce placenty(Dochází k odloučení placenty od děložní stěny), mola hydatidosa(vzniká patologickou fertilizací vajíčka)
Úrazy – crush sy, popáleniny, zhmoždění mozku, polytraumata, poranění hrudníku.
Rce antigen protilátka – anafylaktický šok, ABO inkompatibilní transfuze, rejekce transplantátu
Další – srdeční infarkt, plicní embolie, lupus erythematodes, akutní ledvinová nedostatečnost, hadí jedy, akutní leukémie, mimotělní oběh.
*( K raným gestózám (v první polovině těhotenství) patří především nadměrné slinění (ptyalismus) a těhotenské zvracení. Jeho lehčí forma se označuje vomitus matutinus, těžší forma hyperemenis gravidarum nebo maligna. K pozdním gestózám patří zejména EPH gestóza (eklampsie).
Klinický obraz:
Může probíhat akutně nebo chronicky. Charakter DIC ovlivňuje rychlost a množství vyvolávajícího podnětu, kapacita retikuloendotelového systému a velikost hemostatického potenciálukaždého nemocného, především kapacita inhibitorů.
Diagnostika:
DIC je dynamicky se rozvíjející stav, opírá se o řádné zhosnocení anamnézy, klinického nálezu a provedené laboratorních testů. DIC musí být stanovena rychle, proto se všechny testy musí mít povahu STATIM
Terapie:
Léčba DIC je dána určitou strategií a podle klinických variant a fází onemocnění je možno volit u jednotlivých nemocných individuální taktiku, pokud jde o množství a rychlost podávaných přípravků, délku a intenzitu terapie
Principy léčby DIC:
léčebné ovlivnění onemocnění, které vedlo k DIC(vyvedení z šoku)
přerušení konzumpce hemostatického(zastavení krvácení) materiálu
úprava hemostatického materiálu(substituce)
prevence mikrotrombóz a poruch mikrocirkulace