Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




základy právních nauk tisk

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vyživovací povinnost

  • Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti má přednost před vyživovací povinností prarodičů a dalších předků vůči dítěti. Nemohou-li vyživovací povinnost plnit bližší příbuzní, mají tuto vzdálenější příbuzní. V případě, kdy se nejedná o poměr rodičů a dítěte předchází vyživovací povinnost potomků vyživovací povinnosti předků. Není-li se vyživovaný schopen sám živit, lze mu výživné přiznat.

  • Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů a dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu.

Společná ustanovení o výživném

  • Nerozhodne-li soud jinak, výživné se plní v pravidelných dávkách a je splatné vždy na měsíc dopředu. Výživné lze přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení (v případě výživného dětí i za dobu nejdéle 3 let zpět). Jestliže se změní poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném.

Poručenství a jiné formy péče o dítě

  • Není-li tu žádný z rodičů, který má a vůči svému dítěti vykonává rodičovskou povinnost v plném rozsahu, soud jmenuje dítěti poručníka. Tento má všechny práva a povinnosti jak rodič, ale nemá k dítěti vyživovací povinnost.

  • Poručníkem lze jmenovat jen plně svéprávnou osobu, která způsobem života zaručuje, že je schopna tuto funkci řádně vykonávat. Jmenování provádí soud , který může jmenovat i dvě osoby zároveň (manželé). Poručník podléhá stálému dozoru soudu, který musí schválit nikoliv běžné záležitosti dítěte.

Opatrovnictví dítěte

  • Soud jmenuje dítěti opatrovníka, hrozí-li střet zájmů dítěte s jinými osobami v případech, kdy rodič dostatečně nehájí zájmy dítěte. Opatrovníka lze jmenovat i pro správu jmění.

Svěření dítěte do péče jiné osoby

  • Nemůže-li o dítě osobně pečovat rodič, poručník, může soud svěřit dítě do péče, tzv. pečující osoby. Pečující osoba musí skýtat řádné záruky správného vedení dítěte. Tato osoba má právo vymáhat výživné stanovené rodičům. Tato péče má přednost před péčí o dítě v ústavní výchově.

Pěstounství

  • Nemůže-li o dítě osobně pečovat žádný z rodičů, ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče pěstounovi. Tato péče má přednost před péčí o dítě v ústavní výchově.

  • O pěstounské péči může soud rozhodnout na dobu, po kterou trvá překážka bránící rodičům v osobní péči o dítě.

  • Rodiče mají právo na informace o dítěti. Mají také právo se s ním osobně a pravidelně stýkat. Jestliže je dítě svěřeno do pěstounské péče, nemá to vliv na trvání vyživovací povinnosti jeho rodičů.

  • Osoba, která se chce stát pěstounem musí skýtat řádné záruky péče a musí mít bydliště na území České republiky. Soud může dítě svěřit zájemcům o pěstounskou péči do předpěstounské péče.

Témata, do kterých materiál patří