Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8.pravda Tomáš Kofent

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pravda

Pravdu, neboli skutečnost známe z mnoha okruhů našeho života. Můžeme si ji dokonce i představit jako stranu „dobra“ oproti straně „zla“ lžím a lhářům, kteří se nás mohou snažit udržet v jejich lžích pro prospěch, autoritu nebo jednoduše nejsou připravení říci jak tomu doopravdy je. Lhář může zajít tak daleko, že své lži i on sám uvěří, má ji za pravdu. Ani v tuhle chvíli se ze lži nestane pravda.

V českém slovníku souvisí se slovem pravý, toto si můžeme doložit i z Německého jazyku, kde má pravda kmeny v slovech: spolehnutí, smlouva.

Vymezení slova pravda se zabýval i katolický filosof Tomáš Akvinský, jež trefně a jednoduše popsal pravdu jako shodu neboli soulad poznání a skutečnosti. Což by pro nás znamenalo, že pro získání pravdy, skutečnosti nesmíme zahrnovat emoce, které by nás mohli tížit k jinému výsledku. Takzvaně abychom „přišli věci na kloub“.

Když si člověk není jist, může se poptávat na skutečnost u jiných, kde shoda tvrzení u více osob může znamenat uvěření a zapamatování, i když skutečnost taková není. Tíhneme k uvěření pravdy v davu místo menší skupinky, což může i nemusí býti přínosné. Neshody mezi lidmi kvůli „tomu jak to je“ bývají v naší společnosti často a všude, nám tedy poté nezbývá než zkoumat a zjišťovat kde leží skutečnost. Z tohoto nám vyplívá, že pravda může být i v neshodě.

Pravda je v každém odvětví našeho života brána jinak. V matematice máme logicky dané výrazy a výpočty, který jsou koherentní neboli uspořádaný. Naproti matematickým pravdám máme skutečnosti zajímavé, jež se například objevují v magazínech. Mají za úkol nás zaujmout, ale z většiny je nevyužijeme pro nic jiného než dialog o zajímavostech. Důležité pravdy, které využijeme v životě, by nám ovšem měli být známy. Osvědčení důležitých pravd se bohužel našim předkům mohlo i smrtelně vymstít, jako například jestli mochomůrky jsou jedlé. Poté se také můžeme zajímat o pravdy dramatické nebo také skutečnosti, za které lidé i umírali. Pravdu můžeme také rozdělit na neměnnou, která zůstává stejná, a proměnnou, kde se každou chvílí, hodinou či dnem může změnit.

Pravda se tedy může i změnit a v tu chvíli ono samé tvrzení už nebude pravdivé. Mohli bychom ho nazvat jako lživé. Takže každý kdo neříká pravdu musí být lhářem co se snaží uškodit? Není tomu tak. Někdo se zmýlí a zachybuje, to je lidské. Jenže takové zmýlení nás může stát mnoho. Například zmýlení se v člověkovi a zaslepené souhlasení s jeho názory nás může a už v minulosti stálo válku. Bohužel až po katastrofách si všímáme, že „proroci“ měli měli pravdu a my jsme je měli za šílence. Připomínání, že člověk hlásal před katastrofou pravdu nám po katastrofě k ničemu nebude. Kdyby jen si této pravdy někdo všiml když měla cenu milionu životů. Z této pravdy se nakonec stává jen pravda „trpká“, jež nezmění nic na tom co se právě událo, co jsme propásli.

Témata, do kterých materiál patří