Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




John Cage - esej

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Jakub Večeřa

John Cage

Sound art v kontextu současné Skandinávie

31. 10. 2015

UČO: 438772

John Cage se narodil v roce 1912 v Los Angeles a zemřel v roce 1992 v New Yorku. I přesto, že se svým dílem neřadí přímo mezi umělce sound artu, měl na jeho vývoj podstatný vliv, jeho tvorba se totiž se sound artem výrazně překrývá. Byl tvůrcem audiovizuálního umění a skladatelem experimentální hudby amerického původu. Inspiroval mnoho umělců a vlivem jeho tvorby vznikla řada sound artových děl.

Život

Jeho otec byl vynálezce a matka spisovatelka. Při svých cestách po Evropě se během dospívání poprvé začal věnovat komponování hudby. Po návratu z cest byl žákem Arnolda Schönberga. Během 30. let začal se skládáním hudby pro bicí nástroje. Do skladeb začal zapojovat různé předměty, jako například plechovky, které měnil v hudební nástroje. Cageovi je připisováno i objevení tzv. preparovaného klavíru, kdy přidáním různých předmětů do jeho strun dosáhl změny zvuku, který byl najednou podobný více bicím nástrojům než klavíru. Tento jeho typický hudební nástroj pak využilo mnoho dalších hudebníků. V roce 1935 se oženil s dcerou pravoslavného kněze, po jejich rozvodu o deset let později se však jeho životním partnerem a také spolupracovníkem stal Merce Cunningham, s ním strávil zbytek života až do své smrti. Mimo kariéru hudebníka byl Cage známý i jako vynikající mykolog, spoluzaložil dokonce Newyorskou mykologickou společnost.

Tvorba

Ve své tvorbě John Cage využíval neurčitosti a principu náhodných operací. Později začal ve svých dílech používat aleatoriku jako prvek náhody. Významný je svou tvorbou i díky tomu, že v roce 1952 uskutečnil první multimediální happening, který se stal později oblíbenou formou prezentace umění. Jeho dílo je velmi obsáhlé a často se dělí do několika etap.

Mezi jeho díla řadíme například Radio Music, Music for Marcel Duchamp nebo Living Room Music. Ovšem jeho nejvýznamnější hudební skladbou je 4´33 z roku 1952, kdy měla premiéru. Skladba trvala, jak z názvu vyplývá, 4 minuty a 33 sekund. Během této doby David Tudor – klavírista, se kterým Cage spolupracoval, pouze seděl za klavírem, poslouchal skladbu a nezahrál žádný tón. Vzniklou situací donutil překvapené publikum k hluku a šumu, čímž sami zaplnili místnost zvukem. Díky tomu všem přítomným ukázal, že existují různé způsoby práce se zvuky.

Svojí bohatou tvorbou zaujal postavení na rozhraní mezi několika druhy umění a ovlivnil vývoj umění ve 20. století, mimo jiné i hnutí Fluxus. Podařilo se mu ovlivnit i sound art.

Zdroje

  • John Cage. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-10-31]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Cage

  • ZUDOVÁ, Hana. Sound Art – umělecký směr 20. století. Brno, 2009, 67 s. Dostupné z: https://is.muni.cz/auth/th/105068/pedf_m?fakulta=1421;obdobi=6463;studium=690374;info=1;zpet=%2Fauth%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3DSound%20art%20agenda:th%26start%3D1. Vedoucí diplomové práce PhDr. Marek Sedláček, Ph.D. Masarykova univerzita, Katedra hudební výchovy.

Témata, do kterých materiál patří