Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Stejnosměrný proud

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1.Stejnosměrný proud

Uzavřený elektrický obvod:

Elektrický I:V kovovém vodiči jsou volné elektrony. Nejsou nijak izolovány. I je uspořádaný pohyb voných elektronů.I=R*U

Elektrické U:Kolem elektrického náboje je nehmotné elektrostatické pole, které působí silově na jiné elektrické náboje tak, že působí silou na jejich nosiče .U=R*I

Elektrický R:Kovový vodič je tvořen obrovským počtem mikroskopických atomů. Volné elektrony při svém pohybu narážejí do jednotlivých atomů a mění tak svůj směr, dokud vodičem neprochází I je pohyb elektronů neuspořádaný. Připojí-li se konec vodiče ke zdroji U uvedou se volně elektrony do uspořádaného pohybu, projevuje se R.R=U/I

Zdroje DC U a I:

Náhradní schéma –

Ideální zdroj – Zdroj I, jehož vnitřní R je nekonečně velký. Tento zdroj dodává stále stejně velký I bez ohledu na velikost připojení zátěže.

Reálný zdroj – Má omezení .Jeho I je závislí na U na zátěži, se zvyšujícím se svorkovým U I klesá, a tím se může měnit jeho časový průběh.

Ohmův zákon: Vyjadřuje vztah mezi U a I. Zákon říká, I v elektricky vodivém předmětu je přímo úměrný U přiloženém na tento předmět.

Kirchhoffovy zákony:

1.V libovolném uzlu je součet vstupujících I roven součtu vystupujících I.

2.Součet U na jednotlivých prvcích je v libovolné smyčce nulový.

Rezistory

Řazení rezistorů:

Sériově – I je ve všech místech stejný, protože v zapojení nejsou uzly. U mezi svorkami elektrických součástek je různé, protože závisí na R každé ze součástek. Rc=R1+R2+...

Paralelně – I mezi jednotlivými větvemi může být různý, protože závisí na odporu součástek ve větvích .U mezy uzly je stejné, protože je stejné pro všechny větve.1/Rc=1/R1+1/R2+...

Děliče U:V obvodech někdy potřebujeme nižší U než je na svorkách zdroje. Je to rezistor s odbočkou, která jej rozděluje na 2 díly s odporem R1 a R2, spojené do série.

Nezatížený – Neodebíráme I.

Zatížený – Odebíráme I, musí být mnohem menší než I procházejícím děliče, aby U na vstupních svorkách příliš neklesalo.

Hvězda Trojúhelník – Transfigurací trojúhelníku na hvězdu. Rezistory jsou zapojeny do trojúhelníku. Tyto rezistory nahradíme rezistory spojené do hvězdy tak, aby odpory mezi jednotlivými uzly zůstaly nezměněny.

Elektrická práce: Jednotka J(joule)Přeměna elektrické energie na jinou. Přesuneme-li náboj Q mezi dvěma místy mezi nimiž je U.

Elektrický výkon: Jednotka W(watt). Jeden watt je výkon, při němž rovnoměrně vykoná práci 1J za 1s.

Elektrický příkon: Energie dodaná do zařízení z elektrické sítě. Činný příkon je celým zařízením spotřebován.

Elektrická účinnost: Poměr mezi výkonem a příkonem.(ze sítě odebírá zdroj 100w a do spotřebiče dodává 82w, jsou ztráty ve zdroji 18w, účinnost je tedy 82%)

Témata, do kterých materiál patří