TŘICETILETÁ VÁLKA
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
TŘICETILETÁ VÁLKA
Fáze Třicetileté Války
-
Česko-falcká válka 1618-1623
-
Česká válka 1618-1620
-
Falcká válka 1621-1623
-
-
Dánská válka 1625-1629
-
Švédská válka 1630-1635
-
Švédsko-francouzská válka 1635-1648
Jednotlivé fáze třicetileté války se jmenují podle hlavního nepřítele Habsburků, který se v dané fázi zapojil do bojů proti nim. Habsburkové v prvních třech fázích vždy zvítězí, ale vždy se najde nový nepřítel. Nakonec budou Habsburkové poraženi v poslední fázi války Švédy a Francouzi.
Hlavní příčiny
Náboženství. V 16. století proběhla reformace – konec jednoty západního křesťanstva. Svatá říše římská se rozdělila na dva tábory – protestantskou Unii a katolickou Ligu. Hlavní oporou katolíků byli Habsburkové. Třicetiletá válka vypukla především jako náboženský konflikt. Bojuje se hlavně na území Říše, ale do války se postupně zapojí i další státy (především Dánsko, Švédsko a Francie). Z významných evropských zemí se do třicetileté války nezapojila Anglie, Rusko a Turecko (Osmanská říše).
Boj o mocenskou převahu v Evropě. Druhý hlavní motiv války. Šlo o mocenský střet Habsburků a Francie. Vleklé války mezi Francií a španělskými Habsburky probíhaly už v letech 1494-1559. Tento střet skončil vítězstvím Španělska. Francie je Habsburky „obklíčena“ z obou stran. Třicetiletá válka začala hlavně jako náboženský konflikt, ale končí spíše jako konflikt mocenský, protože v jejím závěru bojuje katolická Francie po boku protestantů (Švédsko) proti katolickým Habsburkům.
Česko – Falcká Válka 1618-1623
Česká válka 1618-1620
Tato fáze války se kryje s českým stavovským povstáním. Končí bitvou na Bílé hoře (8.11.1620) a vítězstvím Habsburků. Fridrich Falcký, český král, uprchnul z Čech.
Falcká válka 1621-1623
Po porážce českých stavů se válka přenesla do Říše. Fridrich Falcký, který uprchnul z Čech, vládnul v Říši v Dolní Falci (též Falc rýnská, dnes součást spolkové země Porýní-Falc) a Horní Falci (dnes Bavorsko). I v této fázi však zvítězili Habsburkové a Fridrich Falcký musel opět uprchnout, tentokrát do Nizozemska. Opět tedy zvítězili Habsburkové a Liga, Unie je poražena. Fridrich Falcký byl císařem zbaven kurfiřtského hlasu, který naopak obdrželo Bavorsko, protože vůdce Ligy, bavorský vévoda Maxmilián Bavorský, byl věrným spojencem císaře.
Dánská Válka 1625-1629
Do války proti Habsburkům vstupuje protestantské Dánsko, které lze tehdy považovat za velmoc (dánský král Kristián IV. je zároveň i králem norským) Dánové se spojí s protestanty v Říši a bojují proti Habsburkům a Lize.
Fáze končí vítězstvím Habsburků a Ligy, a Dánové se musí stáhnout z Říše. Na vítězství katolíků měli největší podíl vojevůdci Jan Tserclaes Tilly (velel vojskům Ligy) a Albrecht z Valdštejna (velitel císařských vojsk).