13
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
13.
Evropa v počátcích novověku
Situace v Anglii a Francii po stoleté válce
Důvody stoleté války
1) Francie usilovala o definitivní sjednocení země (snaha získat i zbývající anglická území)
2) spor o Flandry (dnešní Belgie)
Flandry byly bohatou, ekonomicky vyspělou oblastí, byla zde soustředěna výroba vlny dovážené z Anglie. Obchod s vlnou neměli v rukou řemeslníci zpracovávající vlnu, ale kupecká gilda, což způsobovalo sociální napětí.
Záminkou k válce byl spor o nárok na francouzský trůn po vymření rodu Kapetovců . Anglický král Eduard III. byl však příbuzný rodu Kapetovců po přeslici. Proto si činil nárok na francouzský trůn, čemuž však bránila volba Filipa VI. z vedlejší větve Kapetovců
Francie po válce
Ve Francii bylo dokončeno sjednocení, vznikla centralizovaná monarchie. Král vládl za pomoci rady a úřednictva, omezen byl však vliv stavů, které byly protiváhou královské moci. Oporou panovníka byla též města a armáda.
Dochází k rozvoji hospodářství (zavedena daň z hlavy, rozvoj textilní výroby, rozvoj obchodu).
Anglie po válce
V důsledku porážky ve stoleté válce probíhaly v Anglii v letech 1455–1485 boje o trůn. Jednalo se o občanskou válku – spor dvou táborů šlechticů, šlechtici v jižní Anglii podporovali Yorky a šlechtici na severu země zase Lancastery. Této válce se říkalo také válka růží – Yorkové měli v rodovém znaku bílou růži, Lancasteři červenou. Proti lancasterskému králi Jindřichovi VI. se postavil Eduard, vévoda z Yorku. Válka však skončila faktickým vyvražděním obou rodů (hlavně díky popravování zajatců). Na anglický trůn se dostala nová dynastie Tudorovců, za jejíž vlády došlo ke stabilizaci společnosti po dlouholetých válkách a mocenskému vzestupu Anglie.
Z Anglie se stal centralizovaný stát.
Anglie tudorovská a stuartovská
Tudorovci =dynastie ,1485-1603
první Tudor na anglickém trůně byl Jindřich VII. -vyhrál válku růží, oženil se s Alžbětou z Yorku – konec bitvy mezi rody a stabilizoval zemi
Druhým Tudorovcem na anglickém trůně se stal Jindřich VIII. (1509–1547), který byl šestkrát ženat. založil anglikánskou církev-(hlavou církve je panovník )-z důsledku toho na něj papež uvalil klatbu (zákaz účasti na svátostech) s Annou Boleynovou měl dceru Alžbětu I. ,což byla poslední panovnice tudorovské krve.
Za Alžběty I. se stane Anglie koloniální mocností , a dojde k opětovnému nastolení anglikánského náboženství, rozvoji umění (např. divadla – William Shakespeare), rozvoji mořeplavby a kolonizaci Ameriky
Stuartovci= královský rod
Po smrti anglické královny Alžběty I., poslední panovnice z rodu Tudorovců, se stal skotský král Jakub VI. také králem Anglie a Irska a přijal jméno Jakub I. Tak vznikla personální unie těchto tří zemí (více států spojené osobou 1 panovníka) V roce 1649 ale přišla dynastie o trůn v důsledku revoluce a král Karel I. Stuart byl popraven (chtěl absolutní monarchii)