4.-Charlotte-Bronte¦łova¦ü-Jana-Eyrova¦ü
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4. Charlotte Brontëová – Jana Eyrová
I. část
Zasazení výňatku do kontextu díla
Téma a motiv
Hlavní téma
Přiblížit sociální postavení hlavní hrdinky a celkové představení viktoriánské doby
Vedlejší téma
Dramatický milostný vztah mezi zámožným panem Rochestrem a nehezkou, avšak milou a výřečnou Janou Eyrovou (spisovatelka se s Janou zosobňuje)
Portrét ženy viktoriánské doby – chce svobodně rozhodovat o svém osudu
Žena, kterou trápí osamělost – je ale velmi vzdělaná a chytrá
Motivy
Láska, osud, touha, nespravedlnost, sociální postaveni, rodinné vztahy
Časoprostor
30. léta 19. století – Viktoriánská doba
Anglie – internátní škola v Lowoodu, panství Thornfield, anglické velkostatky
Kompoziční výstavba
Chronologická, nepřeskakuje v čase
37 kapitol, na konci románu vloženy vysvětlivky, v anglickém originále je součástí knihy také doslov
Literární druh a žánr
Literární forma: próza
Literární druh: epika
Literární žánr: román
II. část
Vypravěč / lyrický subjekt
Ich forma – vypravěčem je hlavní hrdinka románu Jana Eyrová
Personální vypravěč
Postava
Jana Eyrová – hodná mladá dívka se špatným dětstvím. Je moudrá a skromná, to lze poznat i na jejím oblékání – nosí černé prosté šaty. Uhlazený a upravený účes, není moc hezká, ale díky své výmluvnosti a chytrosti se stává u většiny lidí oblíbenou. Svým způsobem je i tvrdohlavá.
Paní Reedová – teta, která se o Janu starala, když byla malá, byla na ni zlá a přísná, Jana se jí ničím nezavděčila. Poté ji poslala do Loowodské školy.
Jan, Eliška a Jiřina Reedovi – děti paní Reedové, maminčini miláčci. Na Janu vždy škaredí, psychicky i fyzicky jí ubližovali, navyšovali se nad ní.
Pan Rochester – z bohaté společnosti, v mládí hodně utrácel, lehkovážný život. Později pochopil i jiné hodnoty, uměl být krutý, ale i něžný. Měl dobré srdce, ujal je Adélky. Nešťastný, protože byl donucen ke sňatku se ženou, která se zbláznila a on ji nikdy nemiloval (Berta).
Paní Fairfaxová – hospodyně na panství pana Rochestera. Inteligentní, milá a zvídavá. Stala se oporou pro Janu, které se snažila pomoct. Velmi pilná a pracovitá.
Adéla Varensová – schovanka pana Rochestera, Jana byla její vychovatelkou. Byla ještě malá, a tak se trochu předváděla, mluvila po mamince francouzsky.
Diana a Mary Riversovy – inteligentní slečny, zájem o studium, ujmou se Jany. Později se Jana dozvídá, že se jedná o její příbuzné (sestřenice).
Jan Křtitel – místní kněz, velice rozumný, snaží se Janě pomoct. Bratr Diany a Mary, bratranec Jany. Dokáže být striktní a přísný, obětuje svůj život, aby pomohl ostatním. Chtěl si vzít Janu na misijní cestu a učil ji cizím jazykům.
Vyprávěcí způsoby
Přímá řeč
Typy promluv
Monolog hlavní postavy
Veršová výstavba