Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. KDO CHYTÁ V ŽITĚ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

KDO CHYTÁ V ŽITĚ

  1. Tematika

Tento psychologický vývojový román vypráví o mladém klukovi Holdenu Caufieldovi, kterého vyhodí ze školy a on se kvůli strachu z rodičů potuluje po New Yorku. Setkává se přitom s různými lidmi, například jeptiškami nebo společnicí, a dostává se do různých nečekaných situací. Kniha končí části, kdy se Holden chystá na novou školu a prošel si psychoanalytickou léčbou. Převažuje tu slohový postup vyprávěcí, ve velké míře také úvahový, protože se Holden nad každou věcí pozastavuje, vysvětluje ji čtenáři a vypráví k ní spojený příběh. Vypravěč tu rezignuje na tradiční literární postupy, jeho vypravování tvoří volný proud, usměrněný pouze základním motivem cesty. V díle je zdůrazněn rozdílný pohled na svět dospělých a dospívajících, můžeme zde najít snahu vrátit se do dětských let, pocit outsiderství, úzkost z dospělého světa a nejasné budoucnosti. Holden je dospívající chlapec, který se těžce zařazuje mezi ostatní. Nevypadá tak, ale je velmi citlivý a vnímavý. Smyslem je neodsuzovat lidi podle prvního dojmu – kluk, který není schopný dokončit střední školu, nemusí být špatný člověk. Je zaskočen novými poznatky o mezilidských vztazích a svou nezkušenost a zklamání maskuje cynickým způsobem vypravování. Hlavním tématem je život dospívajícího a motivy jsou zde milostné, sociální a psychologické.

Kniha je napsaná v ich formě, hlavní postavou a vypravěčem je již zmíněný Holden Caufield. Je to šestnáctiletý kluk, typický svým sarkasmem. Je velmi ironický, bezstarostný a citlivý. Vedlejší postavy rodiče, sestra Phoebe, Saly Hayesová, Stradlater, Ackley, Hanka, profesor Antolini.

Kompozice je chronologická, místy i retrospektivní a to v místech, kdy Holden vypravuje příhody z dětství nebo z jiných škol, které navštívil. Děj se odehrává v Americe, nejdříve na škole v Pencey a poté v New Yorku před obdobím vánoc 50. let dvacátého století. Název díla je podle písně, která se v knize vyskytla a při které si hlavní hrdina vzpomněl na svou milovanou sestru Phoebe Dílo by se i dnes dalo považovat za aktuální, i přesto, že kritizuje americkou společnost ve 20. letech. Aktuálnost určitě najdeme v problematice dospívání. New York, 50. léta 20. Století. Dílo bylo vydané roku 1951.

.

  1. Jazykové prostředky

Styl vypravování je velmi charakteristický svým nespisovným jazykem plným idiomů, frází, slangových výrazů nevhodných výrazů a někdy i vulgarismů. Autor používá v pásmu vypravěče dlouhá souvětí a občas i nedokončené výpovědi zdůrazněné pomlčkami. Autor hlavně na začátku a na konci knihy komunikuje se čtenáři.

  1. Okolnosti vzniku díla

Kniha patří do americké poválečné prózy. Mezi další americké poválečné autory patří William Saroyan (Tracyho tygr), William Styron (Sofiina volba) a mezi zahraniční autory tohoto období patří například Francouz Henri Barbousse (dílo Oheň), Američan Ernest Hemingway (dílo Sbohem, armádo) nebo Němec Erich Maria Remarque (dílo Na západní frontě klid). Jerome David Salinger byl americký prozaik. Vyrůstal v židovské rodině a již na střední škole začal psát krátké povídky. Vystudoval vojenskou akademii a poté i universitu v New Yorku, kterou ale nedokončil (spojitost s hrdinou). Jako americký voják se ve 2. světové válce účastnil vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. V Německu se však nervově zhroutil a musel výt hospitalizován (další spojitost s hrdinou). Je známý především pro své povídky jako je například Devět povídek nebo Franny a Zooey.

Témata, do kterých materiál patří