Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!


Alchymista

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Alchymista - Paulo Coelho

„Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Charakteristika literárního kontextu

Brazilský spisovatel, novinář, fejetonista. Pracoval jako textař brazilských zpěváků a psal televizní scénáře. Silně jej ovlivnila pouť do Santiaga de Compostela. Po vydání Alchymisty začala jeho úspěšná dráha spisovatele. Jeho díla byla vydána ve více než 150 zemích a přeložena do 59 jazyků. Získal řadu ocenění (rytíř Řádu umění a literatury, řád Čestné legie). Procestoval řadu zemí (turné po Evropě a Asii, Írán - první nemuslimský spisovatel, který tuto zemi navštívil). Dnes je jedním z nejčtenějších autorů.

Další díla: Poutník - Mágův deník, Pátá hora, Jedenáct minut, Veronika se rozhodla zemřít

Magický realismus – tento pojem se používá hlavně ve spojení s literaturou latinskoamerickou a ruskou, je to literární směr, ve kterém se prolínají 2 světy – svět nadpřirozený a reálný. Autoři využívají lidové slovesnosti, mytických prvků, během vyprávění lze těžko postřehnout hranici těchto dvou světů – příhody a jevy v knize se sice jeví jako jedinečné a nenávratné, ale ve skutečnosti jde o různé podoby obecných hodnot lidstva : lásky, spravedlnosti..

Další autoři: Gabriel García Marquez (Kronika ohlášené smrti, Sto roků samoty), Michail Bulgakov (Mistr a Markétka), Günter Grass (Plechový bubínek), Salman Rushdi

Charakteristika literárního díla

Epické dílo (má děj, příběh rozvíjen vypravěčem a postavami, časové a příčinné souvislosti), psychologický román (zaměření na vnitřní život).

Tematická složka literárního díla

-inspirace pohádkami Tisíce a jedné noci

Téma: cesta za pokladem plná zkoušek, cesta za snem

Hlavní myšlenka: Každý člověk má svůj Osobní příběh a v jeho naplnění nám vždy pomůže naše srdce, i špatné věci se dějí z nějakého důvodu, který pochopíme později. Je důležité nejen snít, ale také si své sny plnit - člověk, který příliš sní, nikdy nenaplní svůj Osobní příběh, měli bychom si všímat znamení, které nám Svět/Vesmír dává.

Místo a čas děje: doba, ve které se příběh odehrává, není jasně stanovena, místo Španělsko, Afrika - poušť Sahara, egyptské pyramidy

Charakteristika postav:

Santiago - pastýř, umí číst, věrný, citlivý, odvážný, příběh popisuje jeho duševní přeměnu

Cikánka - prospěchářská, pravdomluvná

Král - všechno ví, moudrý, vidí, zná a cítí věci, které ostatní jen tak nechápou

Sklenář - snílek a idealista, má sen, ale nechce si ho splnit, málo odvážný

Angličan - nadšený a zapálený do své práce, chce se stát pravým alchymistou

Alchymista - moudrý průvodce, není přehnaně milý

Fátima - slušná, zdvořilá, věrná arabská dívka

Kompoziční složka literárního díla

Román je psán chronologicky, místy se vyskytuje retrospekce, kdy vypravěč vzpomíná na svůj rodný kraj a na dobrodružství, které prožil. Používá jednoduché věty. Je rozdělen do 2 hlavních částí + prolog a epilog.

Témata, do kterých materiál patří