Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Četl bych, ale nevím proč

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (13.89 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Úvaha.

Četl bych, ale nevím proč?

Tvůrci školních osnov si evidentně usmysleli, že literatura je člověku v budoucnu nějak užitečná. Přeci jen postupem času tvoří čím dál větší díl našeho učiva. Navíc je částí povinné maturitní zkoušky z českého jazyka.

Zkusme se tedy zamyslet nad užitečností literatury pro mladé. Však právě mládež se nejčastěji pouští do nekonečných diskuzí ohledně tohoto tématu. Troufám si říct, že větší část z nich protestuje, že literatura jim nebude k ničemu. Argumentují tím, že při studiu jaderné fyziky či lékařství nebudou potřebovat znát myšlenky autora romantické literatury. Na tom jistě něco je, ovšem pokusme se pochopit tvůrce školních osnov a nalézt několik důvodů pro důležitost literatury.

Tak například povědomí o literatuře se hodí v osobním životě. Jestli budou muži stát o přízeň nějaké dámy, mohou ji okouzlit recitací básně. Debatou o literatuře mohou zapůsobit na večírku a zvýšit si tím svou prestiž. Projeví tím totiž svou vzdělanost. Navíc literatura bývá vnímána za ušlechtilé téma k diskuzi.

Díky literatuře se mládež dostane k jiným tématům, jiným názorům, jiným podnětům pro přemýšlení, nad kterými by je třeba nikdy nenapadlo dumat. Rozšíří si tedy obzory, což je pro člověka dobré, jak je obecně známo. Například by bez toho zbytečně cosi zavrhoval kvůli neznalosti opačných názorů či kvůli absolutní neznalosti tématu. Četba zábavných knih může být mimo jiné také skvělým odreagováním od počítání rovnic se třemi neznámými.

Snad není třeba cokoliv dodávat k významu literatury pro ty, kteří se tímto oborem budou chtít zabývat na vysoké škole a poté v práci či se literaturou už zabývají. Pro ně má tu největší důležitost, jelikož se jedná o zdroj obživy.

Literatura utváří nitro člověka. Správná kniha v pravou chvíli se stane naším přítelem, který nás chytne a poponese, když nám docházejí síly. Literatura je schopna dát nám všechno, po čem toužíme. Stačí si jen správně vybrat.

Jsem si jistá, že i nejzarytější odpůrci výuky literatury si nyní říkají, že něco na studiu tohoto oboru přeci jen je.

Témata, do kterých materiál patří