Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




olbracht-nikola_suhaj_loupeznik

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Charakteristika postav : Nikola Šuhaj – rozvážný, moudrý, spravedlivý, dobrosrdečný , nebojácný. Nenáviděl bohaté, co nedbají bídy chudých.Eržika – Nikolova milá, statečná, nemluvná, pracovitá, rozhodná, obětavá. I když byla zatčena a bita odmítla prozradit Nikolovu skrýš.Juraj Šuhaj – Nikolův bratr, nerozvážné patnáctileté dítě, které chtělo být jako bratr.Leonard Běla – strážmistr, který považoval dopadení Nikoly za otázku své cti.Herš Leib Wolf – bohatý velekněz, křesťan, měl nesmírný majetek, lhostejný k lidu.Abraam Beer – Žid, dobrý obchodník, lichvář. Hajzlík.Derbak Derbačok, Adam – zradili Nikolu

Místo a doba děje:

- Podkarpatská Rus, hlavně oblast mezi městy – Chust, Volové a Koločavou (zv. Verchovina),

podhůrská krajina s množství pastvin, luk a lesů

- příběh se odehrává od konce první světové války až do roku 1921 (smrt NŠl 16. 8. 1921

Hlavní myšlenka:

Zobrazení života a krajiny Podkarpatské Rusi jako pozadí pro baladický příběh o zbojníkovi

(vzorem byl legendární Oleksa Dovbuš) posazený na reálnou kostru skutečného zběha (Nikola Šuhaj)

Jazyk:

Po stránce jazykové je Nikola Šuhaj poměrně rozmanitý, vyskytují se zde různé

hebrejské/jidišové hlášky („Šma jesruel!“, „Charzkopf“), slova z různých slovanských jazyků

(život = břicho, oboroh, polonina, sopilka); v tomto díle také Olbracht proměnil své zkušenosti z pobytu na Podkarpatské Rusy. Slovní spojení (tma tvrdá jako kamení, mléčná vůně Kolčavy), obrazná pojmenování, archaické a knižní výrazy, biblické výrazy.

Kompozice:

Kompozice je chronologická, s jakýmsi malým rámcem – Olbracht uvádí svoji knihu

jako vypravování pastevce a v závěru to opět zmiňuje, také občas vstoupí se svými

komentáři, v knize se střídají lyrické pasáže, kde je líčena krajina a atmosféra s dramatickými

částmi, které jsou postaveny na dialozích a krátkých slovesných větách

Autor:

Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, byl prozaik a novinář. Narodil v rodině advokáta a spisovatele Antala Staška (vl. Jménem Antonín Zeman). Matka pocházela z česko-židovské rodiny.Po absolvování gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1900 se Ivan Olbracht odebral na studia práv do Berlína. V roce 1909 univerzitu opustil a začal se věnovat žurnalistice. Publikoval v Dělnických listech, v Právo lidu, Rudém právu aj. Věnoval se politické činnosti, nejdříve v sociálně demokratické levici, potom v komunistické straně.Za svou politickou aktivitu byl Ivan Olbracht dvakrát vězněn. Z komunistické strany byl jako iniciátor tzv.manifestu sedmi vyloučen. Ve 30. letech 20. století jezdil Ivan Olbracht k delším pobytům na Podkarpatskou Rus, kde čerpal inspiraci pro svou další tvorbu. V době německé okupace žil Ivan Olbracht ve Stříbrci u Třeboně a účastnil se odboje ve styku s partyzány. Po válce pracoval v různých státních a stranických funkcích.

Témata, do kterých materiál patří