Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Romantismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ruský romantismus

-ruský romantický hrdina= floutek, problematika citů ve vztazích

Alexandr Sergejevič Puškin
-romantismus a realismus
-skloubil jazyk památek lidové slovesnosti s živou hovorovou mluvou
-vytvořil zbytečného člověka= hrdina, z vyšší společenské vrstvy, nadaný, přitažlivý, cynický v lásce a vztazích, který nemůže uskutečnit svá přání
-3 období: 1) básně
2) básnické povídky Kavkazský zajatec a Cikáni
3) román ve verších Evžen Oněgin 1. pol. 19. st. (Hrdina je zbytečný člověk, jež se stěhuje na zděděné sídlo, tam se do něj zamiluje Taťána. Oněgin lásku neopětuje a putuje po Rusku, pak se vrací a potká Taťánu vdanou, zamiluje se do ní, ona ho odmítne s poukazem na věrnost manželovi, ale přiznává že ho stále miluje.), historická povídka Kapitánská dcerka a novela s fantastickým námětem Piková dáma

Michail Jurjevič Lermontov
-motivem: pohrdání světem a hledání smyslu života
-Kavkaz, kde byl vypovězen za báseň Na smrt básníkovu, věnovanou Puškinovi, byl jeho celoživotní inspirací
-psychologický román Hrdina naší doby 1. pol. 19. st. (O životě mužů jeho doby, próza složena z 5 novel spojených postavou Grigorije Pečorina=autor, který se stává zbytečným člověkem.)
-drama Maškaráda 1. pol. 19. st. (Na plese se ztratí náramek. Najde ho žena, která ho věnuje muži, ten ho ukáže Jevgeniji Arbeninovi, ten v něm pozná šperk své ženy a žárlivostí neuvěří jejímu vysvětlení a otráví ji. Sám zešílí, až zjistí, jak vše opravdu bylo.)

Americký romantismus

James Fenimore Cooper
-přelom 18. a 19. st.-ovlivněn historickými romány Waltera Scotta-románová pentalogie Příběhy kožené punčochy i její závěrečná část Poslední mohykán (Líčí boje mezi indiány a Francouzi, hlavním hrdinou je zálesák Natty Bumpo, dějištěm nedotčená severoamerická příroda.)

Nathaniel Hawthorne
-19. st.-zakladatel americké novely
-motiv: morální konflikty, nadpřirozeno
-symbolicko-alegorický román Šarlatové písmeno se zabývá vinou a trestem

Herman Melville
-19. st.-Ráj kanibalů pak románová epopej Bílá velryba (Příběh kapitána velrybářské lodi, jež se žene za velrybou, kvůli které přišel o nohu. Symbolický zápas člověka s přírodou, která vždy vyhrává. Spolupracují spolu lidé různých ras=> nebylo kladně přijato)

Edgar Allan Poe
-1. pol. 19. st. -zakladatel americké novely, detektivních románů a hororu
-uměl navodit tajemno a hrůzu
-báseň Havran (Milenec truchlí nad ztrátou milované Lenory, slyší zaklepání, otevře a objeví se havran, který na vše odpovídá krákoráním Never more.), povídka Jáma a kyvadlo, v detektivních příbězích vytvořil amatérského detektiva Augusta Dupina=předloha Sherlocka Holmese, který řeší záhady logickým úsudkem v povídkách Vraždy v ulici Morque, povídka Černý kocour

Polský romantismus

Témata, do kterých materiál patří