16. Bílá nemoc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Autor: Karel Čapek
Literární druh a žánr: drama; tragédie
Téma: epidemie bílé nemoci, na kterou se nedaří najít lék; jeden člověk nezmůže nic proti davu lidí
Motiv: varování před nebezpečím fašismu; varování před nesmyslnou válkou
Časoprostor: vymyšlená země; před vypuknutím 2. sv. války
Kompoziční výstavba: chronologický; 3 akty ve 14 obrazech
Literární směr: demokratický proud
Jazykové prostředky: spisovný; paraboly; řečnické otázky; přirovnání
Vyprávěcí způsob: přímá řeč; dialogy
Vypravěč: er-forma
O autorovi:
Jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, dramatiků a novinářů 20. století
Měl bratra Josefa Čapka
Získal doktorát z filozofie
Rád cestoval
Přítel s T.G. Masarykem
Zemřel na zápal plic
Psal do Národních listů a do Lidových novin
Několikrát nominován na Nobelovu cenu
Pátečníci – scházel se s dalšími umělci a intelektuály vždy v pátek a společně diskutovali
Bojoval proti válce a fašismu
Další díla autora:
Krakatit
Válka s mloky
Dášenka čili život štěněte
R.U.R.
Hlavní a vedlejší postavy:
Dr. Galén – mladý lékař; laskavý; pomáhá chudým; naivní (myslí si, že dokáže zastavit válku); statečný (odporuje maršálovi)
Maršál – velitel vojsk; diktátor; bezcitný; slepě vede svůj národ do války; opak dr. Galéna; onemocní bílou nemocí
Baron Krüg – majitel zbrojařské továrny; onemocní bílou nemocí – chce lék od Galéna (Galén ale chce mír a stanoví si podmínku); radši se zastřelil; podobná povaha jako maršál
Dr. Sigelius – doktor, který nechá léčit Galéna ve své nemocnici; nezná složení léku; panovačný a krutý; snaží se najít lék proti Bílé nemoci
Další autoři tohoto období:
Eduard Bass – Cirkus Humberto
Josef Čapek – Stín kapradin
Karel Poláček – Bylo nás pět
Děj:
Děj se odehrává v blíže neurčené zemi, kde stejně jako na celém světě propuká tzv. Bílá nemoc. Jde o jistý druh lepry pocházející z Číny a podle toho také oficiálně nazývané Čengova nemoc. Příznaky nakažených jsou podobné jako u jiných malomocných (tvorba otevřených, zapáchajících ran, odpadávání kusů masa a jistá smrt). Prvotním příznakem je bílá, tvrdá skvrna někde na těle nemocného. Choroba napadá pouze lidi ve věku okolo padesáti let. Na státní Lilienthalovo kroniku přichází za ředitelem kroniky Dvorním radou doktor Galén s prosbou, zda by zde nemohl léčit Bílou nemoc. I přes jisté pochyby mu Dvorní rada vyhovuje, ale k dispozici mu dá pouze nejhorší a již takřka nevyléčitelné případy na pokoji číslo 13. O to větší je překvapení všech na klinice, když začne mít léčba doktora Galéna úspěchy. Na, v této chvíli, světoznámou kliniku přichází na prohlídku také vůdce země, neohrožený Maršál. Po jeho návštěvě žádá Dvorní rada Galéna o recept na jeho lék, ten mu jej však nechce vydat a hloučku novinářů řekne, že jej vydá jen těm zemím, které budou ochotny uzavřít světový mír. Za svůj požadavek je doktor Galén z kliniky okamžitě vypovězen a začíná na svoje náklady léčit pouze chudé, protože dle jeho přesvědčení jen chudí nemají moc, aby mohli zastavit války. Zlom nastává ve chvíli, kdy Bílou nemocí onemocní také majitel továrny na zbraně baron Krüg. Nejdříve se pokusí doktora Galéna přelstít a žádá o pomoc převlečený za chudáka, když však jej Galén pozná, pokouší se jej získat penězi. Ten je však odmítá a sděluje baronovi, že jej bude léčit pouze v případě, že zastaví zbrojení. Baron Krüg jde skutečnost, že chce zastavit zbrojení, předložit Maršálovy, ten ji však kategoricky a naprosto nelidsky zamítá a nechává si zavolat doktora Galéna. Ten však neústupný, a proto je následně zatčen, neboť jeho význam klesá ve chvíli, kdy přichází zpráva o tom, že se baron zastřelil. Situace se již pro Galéna zdá být bezvýchodná, zvláště poté, co Maršálova vojska zahájí útok na sousední malou zemi. Náhle je však znovu předvolán před Maršála, protože ten na sobě při projevu k davům objevuje příznak Bílé nemoci a následně je svou dcerou a synem barona Krüga přemluven k vyhlášení míru. Když však Dr. Galén spěchá s lékem k maršálovy, musí projít také zfanatizovaným davem provolávajícím slávu Maršálovy. Doktor Galén protestuje proti výkřikům jako: ,,Ať žije válka!“ a následně je davem prohlášen za zrádce, ušlapán a léky pro Maršála rozdupány.