Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Karel Havlíček Borovský - Křest sv. Vladimíra (1)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (12.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Karel Havlíček Borovský – Křest svatého Vladimíra

Karel Havlíček Borovský (1821 – 1856) – satirik, překladatel, je zakladatelem českého politického novinářství. Pocházel z obce Borová u Přibyslavi. Po studiích na gymnáziu navštěvoval kněžský seminář v Praze, z něhož byl vyloučen. Po té působil v Rusku jako vychovatel. V roce 1846 se stal redaktorem vládních Pražských novin – tehdy jediných českých novin. Redakci však opustil a založil politický deník Národní noviny, které až do konce roku 1848 prosazovaly názory české liberální buržoazie. V roce 1850 byly zastaveny. Poté vydával v Kutné Hoře časopis Slovan. V roce 1851 byl zatčen a deportován do tyrolského Brixenu. V roce 1855 návrat do vlasti, česká společnost ho nepřijímá kromě Boženy Němcové a J. V. Friče.

Charakteristické rysy jeho děl: - Verš je inspirován lidovou poezií. – Jazyk blízký hovorové řeči. – Bojovnost a satirický náhled.

Křest svatého Vladimíra – nejrozsáhlejší Havlíčková satira, travestie* historické události, zaznamenané v Nestorově Letopisu Ruském (12. st.) a související s pokřesťanštěním Rusi, totiž svržení sochy boha Peruna do Dněpru. Dílo je nedokončeno. Jedná se o satiru ostře zaměřenou proti absolustické moci – panovníkovi a církvi, ale také proti soudnictví. Křest sv. Vladimíra se skládá z 10 zpěvů. Slovanský bůh hromu a blesku Perun se vzbouří proti caru Vladimírovi a nechce zahřmět na carův svátek. Car ho nechá soudit, ale obyčejný soud si neví rady (nenajde žádný paragraf, podle kterého by mohl boha soudit). Car pošle Peruna před vojenský soud. Ten rozhodne, že jej utopí v Dněpru. Společně s ním odsoudí i jakéhosi žurnalistu (autor). Poddaní však po Perunově smrti odmítli platit daně, protože se nemají ke komu modlit. Nemohou tak prokazovat svoji poslušnost a zbožnost, což církvi nevyhovuje. Proto k carovi přichází delegáti všech církví. Na prázdné místo je vyhlášen konkurz. Skladba končí zpěvem popisujícím rozhodující bitvu mezi jednotlivými církvemi a závěrečné Vladimírovo pokřtění.

Další díla: Epigramy*- Církvi, Králi, Vlasti, Múzám, Světu

Obrazy z Rus

Tyrolské elegie – žalozpěvy o zatčení a cestě do vyhnanství, satirická skladba

Král Lávra – satira, kritika omezených, hloupých a krutých vládců a odevzdanost poddaných. Autor využil motivy irské pohádky o králi Midasovi. Král Lávra má oslí uši a u každého, kdo tuto nekrálovskou ozdobu hlavy vidí, dává nemilosrdně oběsit.

Další představitele českého realismu:

Božena Němcová – Slovenské pohádky a pověsti, Divá Bára, Pan učitel, V zámku a v podzámčí, Pohorská vesnice, Babička

*Epigram – je krátká satirická báseň zakončená pointou

*Travestie – je žánr humoristické literatury, který zesměšňuje a zlehčuje velká a vznešená literární témata.

Témata, do kterých materiál patří