První pomoc u psa
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
První pomoc při otravě psa
Otrava psa je poměrně častý důvod úmrtí a nebo vážného poškození zdraví většinou s trvalými následky.
Otravy mohou být neúmyslné, způsobené nedostatečným zabezpečením domácnosti. Poměrně častější je otrava úmyslná, kdy pes pozře pohozenou návnadu s jedem, hřebíky, napínáčky a podobně.
Prevence otrav
Domácnost a zahrada
Domácnost, ve které žijí psi by měla být zabezpečena tak, aby se pes nemohl dostat k látkám, které mohou způsobit otravu.
Léky by měly být na jednom místě a nejlépe v uzamykatelné skříni.
Čistící prostředky a prací prostředky musí být uskladněny tak, aby se k nim pes nedostal.
Tabákové výrobky udržujte také mimo dosah psa včetně popelníku. Nikotin je pro psa prudce jedovatý.
Pes nesmí mít samostatný přístup do dílny a nebo garáže bez dozoru člověka. Hrozí zde pozření chladící kapaliny do automobilu a jiných chemických látek. Speciálně v těchto prostorech je nebezpečí, že pes se nějakou chemikálií potřísní ( vylité ředidlo, unikající voda z chladiče na podlahu garáže, otevřená plechovka s barvou atp.) a ve snaze se očistit chemikálii pozře a nebo dojde k poleptání kůže.
Pokojové rostliny by měly být ideálně mimo dosah psa a majitel by měl znát názvy rostlin, které v domácnosti má. Ve chvíli, kdy má pes překyselený žaludek a pálí ho žáha je pro psa pokojová rostlina vděčným zdrojem pro pokus nepříjemný stav zmírnit. (Pozn.autorky- jak známo, pes když ho pálí žáha rád ve velkém množství požírá trávu. Pokud je pes doma a tráva není k dispozici, nepohrdne pokojovou rostlinou).
Potraviny by měly být před psem také mimo dosah. U některých druhů potravin hrozí přímo otrava, u jiných minimálně nepříjemné zažívací potíže a někdy i akutní zánět slinivky (při pozření většího množství tučných potravin). Pokud necháváte kynout těsto, NIKDY ho nenechávejte v dosahu psa.
Jedy na hlodavce a slimáky nemají svoje místo v domácnosti a nebo na zahradě, kde se pohybuje pes.
Při venčení
Z důvodu vysoké koncentrace úmyslně pohozených návnad by měl pes být po celou dobu venčení pod dozorem majitele a ten by měl vědět, jestli jeho pes někde něco žere a pokud možno okamžitě zjistit co. Bohužel se často stává, že pes si volně pobíhá venku a majitel nepřítomně zírá do telefonu a sjíždí sociální sítě a absolutně netuší, že jeho pes někde něco sežral…
Co dělat při otravě
Při řešení otrav rozhoduje rychlost řešení situace. Některé látky mohou psa otrávit během pár hodin po pozření.
První pomoc při pozření jedovaté látky je vyvolání zvracení a podání některého z dostupných adsorbenčních přípravků, které vyvazují toxiny z gastrointestinálního traktu a okamžité kontaktování veterinárního pracoviště a neprodlený transport!