První pomoc u psa
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Pes by neměl mít k dispozici hračky, které jsou nepřiměřeně malé velikosti psa, tudíž mohou ucpat dýchací cesty, stejně tak je nebezpečné nechávat o samotě psa se sušeným uchem a nebo kostí, kterou může pes spolknout a začít se dusit. Nezapomeňte, že primárně se pes udusí překážkou v dýchacích cestách, ale na vině může být i velký kus kosti/ucha/velký pamlsek spolknutý a uvízlý v jícnu. Jícen a průdušnice na sebe těsně naléhají a trávicí a dýchací cesty mají společnou část – hltan. Pokud uvízne těleso v jícnu, kterého se nedokáže pes zbavit dávením a nebo kašlem, cizí těleso ucpe jícen, který sekundárně tlačí na průdušnici a zužuje její průsvit. Postupně vznikajícím otokem jícnu dochází k utlačování průdušnice a pes se může udusit.
Pokud se váš pes dusil a vám se podařilo cizí těleso odstranit, přesto kontaktujte veterinární pracoviště a nechte psa prohlédnout, zda nedošlo k poškození dýchacích cest.
Poranění psa může dojít i při vypuzovacích manévrech. V případě, že pes po dušení vykašlává krvavou pěnu je poranění zřejmé a převoz k veterináři by měl být neprodlený.
Zlomenina
Pokud Váš pes utrpěl nehodu, byl sražen autem nebo spadl a viditelně kulhá, může mít zlomenou kost. V tomto případě musí být co nejdříve ošetřen veterinářem, protože nesprávné pohyby nebo nadměrné otřesy mohou vést k vážným komplikacím při hojení. Pokud máte podezření na zlomeninu kosti, měli byste udržet Vašeho psa v klidu.
Fixace postižené končetiny: Před příjezdem veterináře postiženou končetinu stabilizujte. Oblast kolem zlomeniny obalte polštáři a oviňte obvazem. K fixaci můžete použít dřevěnou hůlku nebo pevný časopis nebo noviny a připevnit je dalším obvazem podél zraněné končetiny.
Otevřená zlomenina kosti: Nevkládejte dlahu do otevřené zlomeniny, kde kost prošla kůží. V tomto případě pečlivě ránu zakryjte a v případě potřeby zastavte krvácení. Udržujte psa v klidu a ujistěte se, že je veterinář na cestě.
Torze žaludku
Sotva jakákoli jiná krizová situace je tak zákeřná jako obávaná torze žaludku. K torzi může dojít i u zdravého psa, pokud po krmení divoce dovádí. Ohrožena jsou zejména plemena s velkým hrudníkem, například doga, ovčák, boxer, čau-čau nebo dobrman. I u starších zvířat je riziko torze žaludku zvýšené.
Příznaky torze žaludku: silně nadmuté břicho
• neklid (pes pobíhá sem a tam, střídá leh, stání a chůzi a neví „ co se sebou“)
• zakřivená záda
• silné slinění
• pes se snaží zvracet, ale bez úspěchu
• apatie
• kardiovaskulární selháníOkamžitě k veterináři: Pokud pozorujete některý z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte veterináře. Čím rychleji je zvíře ošetřeno, tím větší je jeho šance na přežití. Při torzi žaludku bohužel neexistuje žádná první pomoc.
Prevence: Nicméně následující dvě pravidla mohou snížit riziko nebezpečné torze žaludku: 1. Upravte velikost porcí podle potřeb psa a v žádném případě dávku nezvyšujte. Pokud Váš pes potřebuje velké množství jídla, můžete rozložit denní dávku na dvě až tři menší jídla. 2. Nechte psa po jídle odpočívat a vyhýbejte se divokému dovádění nejméně po dobu jedné hodiny po krmení!