Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Výživa a krmení psa

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (527.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Konzervy jsou většinou podávány jako doplňkové krmivo ke granulím, ale je to také kompletní krmivo. Složení se různí. Ty nejlevnější neobsahují příliš masa, naopak ty nejkvalitnější obsahují téměř 100% masa.

Výhody konzerv, paštik a vaniček

  • Kompletnost krmné dávky

  • Jednoduché skladování

  • Snadno se dávkuje

  • Konzervy jsou psy dobře přijímány

Nevýhody mokrého krmiva

  • Vysoký obsah vody, musíte tak podat více krmiva

  • Ekonomicky nevýhodné

  • Usazuje se na zubech a častěji se tak tvoří zubní plak a kámen

3/ Doma připravovaná strava - BARF

Tabulka pro výpočet krmné dávky: https://www.krmimmasem.cz/content/vypocet-krmne-davky.html

Ideální hmotnosti proto, že pokud má pes nadváhu nebo podváhu, nepočítáme krmnou dávku z jeho aktuální váhy, nýbrž z váhy, které bychom u psa chtěli dosáhnout. Pokud je pes hodně aktivní, raději počítáme s 3%, pokud je méně aktivní, počítáme s 2-2,5% jeho ideální hmotnosti.

Vždy je ale třeba použít selský rozum a posoudit potřebu zvířete individuálně, sledovat váhové výkyvy a na základě toho množství a skladbu krmné dávky upravit zvířeti na míru.

Maso a vnitřnosti

Co se týče syrového masa, doporučují se všechny druhy masa. Syrové maso, které svému psovi podáváte, by mělo být vždy přemražené (min. 48h) z důvodu eliminace možnosti nákazy střevními parazity. I když optimální by samozřejmě bylo podávat čerstvé nezmrazené maso, které obsahuje více bioaktivních látek. Jednou až dvakrát týdně je vhodné místo syrové svaloviny podat psovi vnitřnosti, jako hovězí či kuřecí srdce, žaludky, játra. Výborné jsou i neprané zelené hovězí dršťky, které jsou hodnotné pro vlastní vyváženost vápníku a fosforu. Maso podávejte ve velkých kusech, aby byl pes nucen maso žvýkat a zapojoval tím více zuby a žvýkací svaly a tím stimuloval celý proces trávení. Pokud pes velké kusy masa odmítá, krájejte maso na menší kousky, které můžeme postupně zvětšovat.

Kosti

Kosti by měly být masité, tzn. obalené masem. Z kostí jsou velice vhodné například kuřecí skelety, kuřecí křídla, krky a stehna, králičí skelety, neořezaná žebra, hovězí morkové kosti a další. Při výběru kostí se řiďte velikostí psa. Pro malé psy jsou vhodné menší kosti drůbeží nebo králičí. Pokud krmíte kostmi hovězími a jehněčími, které bývají pečlivě ořezány a není na nich dostatek masa, mohou ve větším množství způsobovat zácpu. Proto je dobré přidat k nim i jiné maso a trochu oleje nebo mléčný výrobek. Pro zpestření a zábavu můžete psovi dát velké hovězí kosti i s klouby nebo kosti morkové. Je potřeba doplnit, že veškeré kosti je nutné podávat POUZE v syrovém stavu. Vařená kost se po uvaření láme a štípe a je velmi nebezpečná svými ostrými hranami, které mohou způsobit vážná poranění. Syrové kosti jsou pružné a jejich lom je méně ostrý a méně tvrdý. Žaludeční šťáva psa obsahuje při stravování dle BARFu až desetkrát více kyseliny chlorovodíkové než žaludeční šťáva člověka. Kyselé žaludeční šťávy syrové kosti rozloží a do střeva přijdou kosti již natrávené.

Témata, do kterých materiál patří