Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vrcholný středověk

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

VRCHOLNÝ STŘEDOVĚK

U nás se jedná o období 12.-14. století – tedy období vlády Přemyslovců a Lucemburků. V umění doznívá románský sloh a rozvíjí se gotika.

Hospodářské a společenské změny:

  1. Zavedení trojpolního systému (uč. str.38)

  2. Vesnická kolonizace

  3. Vznik měst

  4. Vznik dálkového obchodu

  5. Vznik univerzit

  6. Rozvoj gotického umění (architektura, malířství, sochařství)

Vesnická kolonizace

Jedná se o přeměnu lesa a bažin na zemědělskou půdu a zakládání nových vesnic (zemědělských osad) v dosud méně dostupných oblastech. V českých zemích ve 12. a především ve 13. století.

Rozeznáváme dva typy kolonizace:

  1. Vnitřní kolonizace - osadníci jsou domácího původu – tedy české nebo moravské obyvatelstvo.

  2. Vnější – osadníci kolonizují naše území, ale jsou to cizinci – přicházejí především z Německa.

Kolonizaci podporovali: panovník, šlechta, a také kláštery - tedy vlastně právnické osoby. Souhrnně se jim říká vrchnost.

Kolonisté – noví osadníci, se stávali poddanými vrchnosti, na jejíž půdě nová osada vznikla. Za užívání vrchnostenské půdy platili rentu. (Naturální, peněžní, nebo v úkonech – tedy robotovali).

Proto vrchnost měla zájem, aby na její půdě vzniklo osad co nejvíce. Čím více osad vrchnosti (šlechtici, klášteru) patřilo, tím větší měla příjem z renty.

S cizími osadníky přišel zvyk: emfyteutické (jinak řečeno německé) právo: renta byla pevně stanovena, platila se dvakrát ročně. Osadníci drželi půdu dědičně (byť nebyla jejich, ale vrchnosti.)

Obyvatelé nových osad dostali časový odklad pro placení renty – lhůtu, většinou 20 let. Za tu dobu museli postavit vesnici a les přeměnit na zemědělskou půdu Lhůty se často dostaly do názvů osad (viz Komorní Lhotka, Lhota u Opavy atd.). V čele vesnice stál rychtář, no Moravě se mu říkalo fojt – jakýsi prostředník mezi osadníky a vrchností. Často měl právo provozovat krčmu – hospodu.

Proces kolonizace u nás patří do období vlády posledních Přemyslovců a nastupujících Lucemburků.

Příklady klášterní kolonizace:

Klášter Vyšší Brod – u osady na břehu Vltavy, založili Rožmberkové r. 1259, pozvali cisterciáky

Klášter Zlatá Koruna – založen Přemyslem Otakarem II. r. 1263 král pozval rakouské cisterciáky a klášteru věnoval rozsáhlé pozemky.

Témata, do kterých materiál patří