Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kapacita kondenzátorů - Laboratorní cvičení

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (95.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mají elektrody z kondenzátorového papíru, který je na obou stranách pokryt hliníkovou vrstvou. Mají menší rozměry a hmotnost.

  1. S papírovým dielektrikem

Skládají se ze dvou hliníkových fólií, které jsou odděleny speciálním kondenzátorovým papírem. Vrstvy jsou společně svinuty do balíčku tak, aby měl kondenzátor co nejmenší indukčnost. Poté je celek zasunut do kovového pouzdra nebo zastříknut do plastu.

  1. Tantalové

Mají menší rozměry než hliníkové kondenzátory a lepší časovou i teplotní stabilnost kapacity , menší ztráty při vyšších frekvencích.

  1. S plastovou folií

Konstrukčně se podobají kondenzátorům s papírovým dielektrikem ale místo papíru je zde použita polystyrénová folie. Mají velkou elektrickou pevnost, malý ztrátový činitel a velmi velký izolační odpor.

  1. Slídové

Elektrody vznikají napařením nebo nastříkáním stříbrné barvy na tenké destičky s jakostí slídy. Destičky se spojují paralerně, aby se dosáhlo dostatečné kapacity.

Mají malé ztráty, velkou časovou i teplotní stabilitu

  1. Keramické

Jejich dielektrikum je tvořeno speciální keramikou, která má velkou permitivitu s malými dielektrickými ztrátami. provedení: terčové diskové, destičkové, trubičkové, průchodkové, ploché.

  1. Elektrolytické

Jako dielektrikum využívají tenké vrstvy kysličníku velké elektrické pevnosti vytvářející se na povrchu hliníkové nebo tantalové elektrody působením elektrického proudu, je li elektroda obklopena vhodným elektrolytem. Kovová elektroda musí být polarizována kladně a elektrolyt musí být proti ní polarizován záporně. Při opačné polarizaci ionizační elektroda nevznikne a kondenzátor se chová jako rezistor s malým odporem. Elektrolyt může být pevný, polosuchý nebo tekutý.

Metody měření

  1. Měření kapacit V-metrem a A-metrem

Touto metodou můžeme měřit jak malé tak i velké kapacity. Pro velké kapacity je vhodné použít V-metr s malou spotřebou, protože se většinou neprovádí oprava na spotřebu V-metru. Pro malé kapacity potřebujeme co největší napětí, zvýšený kmitočet a citlivý A-metr, aby byl proud měřitelný. Pro měření použijeme zdroj sinusového napětí a dále musíme znát kmitočet.

Tato metoda má přesnost pouze 3-5%

Hraniční kapacita:

Ch = 1 / Ra . Rv

  1. De Sautyho můstek

Tento můstek se nevyvažuje na nulu, ale pouze na minimum výchylky, protože u tohoto můstku nelze splnit jedna ze dvou podmínek vyvážení můstku. Pro odvození podmínky rovnováhy zanedbáme ztrátový odpor kondenzátoru a vtom případě platí. De Sautyho můstek je pouze pro měření jakostních kondenzátorů, chyba měření se zvětšuje se ztrátovým odprorem.

4. SCHÉMA ZAPOJENÍ

1) NEPŘÍMÁ METODA

  1. malé hodnoty

  2. velké hodnoty – pro velké hodnoty je voltmetr před ampérmetrem

2)PŘÍMÉ MĚŘÍCÍ METODY

MŮSTKOVÉ MĚŘÍCÍ METODY

  1. SEZNAM POUŽITÝCH PŘÍSTROJŮ

Témata, do kterých materiál patří