Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Téma č. 23 - Stejnosměrný zdroj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Stejnosměrný zdroj

Stabilizovaný zdroj je zařízení, které dodává elektrickou energii do elektrického obvodu, který vykonává požadovanou činnost. Ideální stabilizovaný zdroj i při změně odebíraného proudu má stejně stále stejné napětí na výstupu. Pro napájení elektronických zařízení z rozvodné sítě se používají síťové napájecí zdroje, které slouží k získání stejnosměrných napětí, potřebných pro činnost elektronických obvodů, ze kterých je dané zařízení složeno.

Konstrukce

Stabilizovaný zdroj se skládá ze 4 částí. Transformátor, usměrňovač, filtr a stabilizátor.

Transformátor

Úkolem transformátoru ve zdroji je snížit střídavé napětí 230V/50Hz z rozvodné sítě na o trochu vyšší hodnotu než, kterou požadujeme na výstupu zdroje. Na primární vinutí transformátoru je připojeno 230V a na sekundární vinutí je připojen další blok zdroje - usměrňovač. Napětí na výstupu transformátoru je stále střídavé.

Usměrňovač

mění střídavé napětí na stejnosměrné. Jednocestný a dvoucestný (můstkový). Jednocestný usměrňovač je tvořen jednou diodou zapojenou v propustném směru sériově k výstupu z transformátoru. Výsledkem je, že za usměrňovačem bude pouze půlvlna v kladných hodnotách napětí stále ve frekvenci 50Hz. Ovšem střídá se doba jedné půlvlny a jedna doba, kde napětí je nulové. Tento usměrňovač se používá v krajních případech, kdy nám jde pouze o rychlé zrušení střídání proudu. Dvoucestný (můstkový) usměrňovač je tvořen čtyřmi diodami zapojenými tak, aby vždy při jedné polaritě vstupního napětí dvě diody propouštěly napětí a dvě blokovaly a při změně polarity se činnost prohodila. Výsledkem je, že za usměrňovačem bude to samé jako u jednocestného usměrňovače, akorát doba s nulovým napětím na výstupu zmizí. Na výstupu budou neustále kladné půlvlny.

Stabilizátor - zajišťuje, že můžeme měnit odebíraný proud, ale napětí zůstane stále stejné. Nejjednodušší stabilizátor (zenerova dioda), nebo použít stabilizátory integrované.

Použití - napájení jemné elektroniky (typicky počítač, audiozesilovač...) najde uplatnění hlavně v dílně elektronika na napájení, oživování a hledání závad různých obvodů.

Většina elektronických zařízení vyžaduje pro svou činnost

konstantní stejnosměrné napětí, jehož hodnota je nezávislá na změnách síťového napětí a změnách

zatěžovacího proudu. Proto je za usměrňovač s filtrem připojen stabilizátor napětí

Témata, do kterých materiál patří