6. Vnitřní kanalizace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
6. Vnitřní kanalizace
– schéma s popisem jednotlivých částí, zásady vedení a ukládání potrubí, stavební úpravy a upevňování, zkoušky domovní kanalizace.
schéma s popisem jednotlivých částí
- šikmé připojovací potrubí - odvádí odpadní vodu přímo od zařizovacího předmětu do svislého odpadního potrubí. Má být co nejkratší (max.6m, doporučené jsou 4m). Vždy se připojovací potrubí připojuje k zařizovacímu předmětu přes zápachovou uzávěrku - sifon. Může být vedeno volně ve zdi, v drážce ve zdi, popřípadě v instalačních příčkách či šachtách.
Minimální spád 3%, nejčastější materiál (PVC polyvinylchlorid , PP - Polypropylen)
- svislé odpadní potrubí (stoupací potrubí) – odvádí vodu z jednotlivých podlaží do ležatého potrubí. Začíná u nejvýše položené odbočky k zařizovacímu předmětu a končí napojením na ležaté potrubí.
Ve spodní části svislého odpadního potrubí, zpravidla 1m nad podlahou nejnižšího podlaží, se umisťuje čistící tvarovka – dává se i tam, kde hrozí zvýšené nebezpečí ucpání. Nejčastěji používaným materiálem jsou plasty, dříve to byla litina.
- na konci dole koleno s patkou 87o
- svislé větrací potrubí - vyrovnává tlak ve vnitřní kanalizaci. Zabraňuje vytvoření podtlaku s následným vysátím zápachových uzávěrek. Ukončuje se zpravidla nad úrovní střechy větrací hlavicí. Při absenci odvětrávacího potrubí může dojít k vysátí vody ze zápachové uzávěrky (sifonu) a následně k pronikání zápachu z kanalizace do budovy.
Není dovoleno zaústit větrací potrubí do šachet, komínů nebo půdních prostorů.
- ležaté svodné potrubí (svody) – odvádí odpadní vodu od jednotlivých svislých větví do kanalizační přípojky, popřípadě do domovní čistírny.
Svody bývají uloženy pod podlahou nejnižšího podlaží nebo mohou být zavěšeny pod stropem – používá se v případě, že podlaha v suterénu je v nižší úrovni než okolní kanalizace.
Ležaté potrubí má být vedeno v jednotném sklonu minimálně 2% a max 5%
Na svodném potrubí musí být čistící tvarovky, hlavně na místech s nebezpečím ucpání. Průměr svodného potrubí je zpravidla o jeden stupeň větší než odpadní potrubí.
Nejčastější materiál jsou plasty
zásady vedení a ukládání potrubí
- rozvod musí být co nejjednodušší a vedení v přímém směru
- potrubí se nesmí ve směru průtoku zmenšovat
- musí být vodotěsný, plynotěsný a musí odolávat tlaku 0,5 MPa
- musí odolávat působení odpadních vod a musí umožňovat samočištění při průtoku (hladké vnitřní strany)
- zvolený potrubní systém musí umožňovat spojování potrubí z různých materiálů tak, aby byla zaručena těsnost
Stupně plnění
Vedení svodného a připojovacího potrubí musí být provedeno tak,aby stupeň plnění činil 0,5 až 0,7