Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Antihypertenziva

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

25.A

ANTIHYPERTENZIVA

Snižují TK a lze je rozdělit do několika skupin:

  1. DIURETIKA-díky jejich působení v ledvinách se sníží objem plazmy a to v důsledku zvýšeného vylučování Na. Často se užívají v kombinaci s dalšími antihypertenzivy.

  2. LÁTKY PŮSOBÍCÍ NA SYMPATIKUS:a. β-blokátory-ovlivňují činnost srdce- brání zvýšenému tlaku, snižují sílu srdečního svalu, zhoršují vedení vzruchu převodním systémem a působí proti srdečním arytmiím. Indikace u hypertenze, některé arytmie a angíny pectoris.

Kontraindikace: bradykardie, blokáda převodního systému, převodní astma, srdeční selhání.

Preparáty: Trimepranol, Betaloc, Vasocardin, Tenormin, Egilok, Visken

b. α-blokátory-s převážně centrálním účinkem-Dopegyt-má mírný krátkodobý účinek

-s převážně periferním účinkem-Deprazolin

Blokují sympatický nervový přenos tím, že snižují napětí cév, takže dochází k cévnímu rozšíření a působí jako Vazodilatancia. Zlepšují prokrvení periferních tkání.

  1. VAZODILATAČNÍ LÁTKY:a.přímé- působí přímo na cévy-hladké svalstvo arteriol a vyvolávají vazodilataci, tím snižují periferní odpor s následným poklesem tlaku.

Preparáty:Dihydralazin, Hyperstat

Nežádoucí účinky:Alergie, bolesti hlavy, GIT potíže, poruchy jater, horečka

K léčbě hypertenzní krize a k odlehčení srdce při těžkém srdečním selhání se užívají v infuzi-Nitroprusid sodný-Nipride

b.blokátory Ca kanálu=nepřímé-antagonisté kalcia- rozšiřují cévní řečiště a to vede ke snížení tlaku-nifipiden-Preparáty:Cordipin, Corinfar, Nifecard, Norvasc, Lomir, Baypress, Plenil

Nežádoucí účinky:bradykardie, síňokomorová blokáda, srdeční selhání. Tyto léky lze užít i při léčení angíny pectoris-rozšiřují i věnčité tepny, dále je lze užít jako antiarytmika-Preparáty: Isoptin, Diacordin, Blocalcin

  1. ACE-INHIBITORY-inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu. Princip účinku spočívá v zábraně enzymu přeměňujícího v ledvinách angiotenzin I. na angiotenzin II. (angiotenzin vyvolává vasokonstrikci a tím zvyšuje TK), snižují sekreci hormonů kůry nadledvin-aldosteronu čímž se zvyšuje vyplavování Na a následně a vody z organismu a naopak K se zadržuje což je ideální.

Preparáty se dělí do tří skupin dle doby účinku:

1.Tensiomin, Capoten-podáváme při náhlém zjištění hypertenze, má rychlý nástup účinku, berou se 3*denně

2.Enap, Accupo-berou se 1-2*denně

3.Prestarium, Prinivil- berou se 1* denně

Nežádoucí účinky:hypotenze-proto zpočátku začínají brát navečer, chronický dráždivý kašel, reverzibilní poškození ledvin, vyrážky, angioneurotické otoky.

Témata, do kterých materiál patří