Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Choroby žlučníku a žlučníkových cest

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

25b

CHOROBY ŽLUČNÍKU A ŽLUČOVÝCH CEST

ŽLUČOVÉ KAMENY-Cholelithiáza-jsou vysrážené složky žluči, většinou jde o cholesterol s vápenatými solemi. Vznikají primárně ve žlučníku-CHOLECYSTOLITHIÁZA, méně často ve žlučovodu CHOLEDOCHOLITHIÁZA. Je to velmi časté onemocnění s pestrým klinickým průběhem a častými komplikacemi-příčiny:

1.Vnitřní-genetické faktory-častý rodinný výskyt.2-3*častěji postiženy ženy.

2. Vnější-přejídání, otylost, některé léky

Klinický obraz: a. němé kameny- jde o náhodné objevení, nedělají potíže

b. dyspeptický syndrom- horní- biliární dyspepsie

c. biliární kolika- záchvat při cholelithiáze- kámen opustí žlučník a proniká do duktus cysticus. Nastupuje po dietní chybě, ale může nastoupit i při stresu nebo bez zjevné příčiny. Objeví se prudká intenzivní bolest, která začíná pod pravým obloukem žeberním, vystřeluje do zad někdy až do pravého ramene, častý je přitom vomitus, zvratky jsou zelené, hořké, zvracení nepřináší úlevu, koliky se zpravidla opakují.

Komplikace:

1. Zánět žlučníku-CHOLECYSTITIS-akutní-infekce je zanesena nečastěji krevní cestou nebo vzestupně ze střeva, nasedá často na záchvat žl. koliky-projevuje se teplotou, bolestí pod pravým obloukem žeberním, zvracením, nauzeou

-chronická-vzniká přechodem z akutního zánětu a nebo se hned od začátku vyvíjí jako chronický. Často jsou přítomny kameny ve žlučníku. Projevy jsou někdy nenápadné jindy je vleklá dyspepsie, častěji opakované žluč. koliky. Léčba je chirurgická.

2. Sekundární choledocholithiáza-konkrement se stěhuje ze žlučníku do žlučovodu. Vznikají buď koliky nebo dojde k ucpání odtoku žluči a městnání žluči ve žl. cestách-CHOLESTÁZA a vzniká obstrukční ikterus.

3. Velmi závažnou komplikací je CHOLANGOITIDA-zánět žlučovodu, zánět je hnisavý, postihuje žlučové cesty(hlavně jaterní část), v okolí se tvoří drobné abscesy, zánět nejčastěji vzniká při překážce v odtoku žluči. Příznakem je horečka s třesavkou, eventuelně až septický stav. Bývá obstrukční žloutenka.

Terapie:odstranění překážky v odtoku žluči, antibiotika v mega dávkách.

4. Může vzniknout až zánět slinivky břišní- PANKREATITIDA

Terapie:

1.Vynětí žlučníku-CHOLECYSTEKTOMIE-častěji laparoskopická- je nutno předem udělat ERCP-kvůli revizi žlučových cest.

2.LITHOTRIPSE-rozbití kamenů nárazovou vlnou

3.Odstranění kamene ze žlučníku endoskopicky při ERCP-buď rozdrcením nebo se nařízne Vaterská papila a kámen odejde přirozenou cestou.

4.Žlučové kameny určitého chemického složení lze rozpustit nebo zmenšit chemickou cestou. Dlouhodobě se podává URSODEOXYCHOLOVÁ KYSELINA-preparáty Ursosan, Ursofalk (nejdříve 3 hodiny po večeři, jsou to léky na noc) vylučují se žlučí a snižuje lithogenost žluči.

5.Při konzervativní léčbě je důležitá dieta- má být chudá na tuky, zakazuje se smetana, smažená jídla, silná koření a koncentrované lihoviny.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály