Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokoly síťové vrstvy TCP-IP

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

15. Protokoly síťové vrstvy TCP/IP

Tato vrstva je navržena pro co možná maximální přenosovou rychlost na úkor spolehlivosti. Se spolehlivostí se autoři vypořádali tak, že při navrhování přenechali tyto starosti vyšším vrstvám tohoto modelu. Ovšem není pravdou, že by se tato vrstva vůbec nestarala o bezchybný přenos, pouze nepovažuje za svou povinnost starat se o jakoukoliv nápravu, když se některá data při přenosu poškodí. Samotná data posílá po blocích (datagramech) a to nespojitě. V podstatě nepočítá s tím, že při začátku přenosu naváže spojení s adresátem. Data vyšle v bloku (jako u e-mailu), který obsahuje cílovou adresu. Tímto způsobem je zabezpečena dosti velká robustnost při přenosu, neboť dojde-li někde na již zvolené přenosové cestě k přerušení přenosové cesty k adresátovi, tak si bloky zvolí jinou cestu.

Nejvýznamnějším protokolem síťové vrstvy TCP/IP je bezesporu samotný protokol IP (Internet Protocol), který zajišťuje vlastní přenos datových paketů (i když ve skutečnosti k tomu sám využívá přenosové technologie na úrovni vrstvy síťového rozhraní). Připomeňme si, že protokol IP funguje na nespojovaném a nespolehlivém principu, tj. nepočítá s navazováním spojení mezi příjemcem a odesilatelem, a neusiluje o zajištění spolehlivosti přenosu - ne že by sám z vlastní iniciativy nějaká data zahazoval, ale když zjistí že přeci jen došlo k nějaké chybě při přenosu a k poškození dat, nepovažuje za svou povinnost postarat se o nápravu.

S protokolem IP úzce spolupracují protokoly:

  • ICMP – slouží k odhalování a signalizaci chyb

  • ARP – slouží k mapování IP logických adres a adresy fyzické (HW adresy síťových adaptérů), převod 32-bitových IP adres na 48-bitové Ethernetové adresy

  • RARP – slouží k určování IP adresy z adresy fyzické (ten je využíván hlavně bezdiskovými pracovními stanicemi, které znají svoji fyzickou adresu, ale neznají svoji IP adresu

  • SLIP – internet protokol po sériové lince, dnes je pozvolna na ústupu

  • PPP – dnes nejrozšířenější pro typ přenosu „bod-bod“, má některá vylepšení oproti SLIPu (menší přenosová režie, lepší hospodaření s IP adresami atd.)

Pozn.: SLIP a PPP jsou částečnou výjimkou tvrzení, které říká že protokol TCP/IP se nestará o fyzický přenos dat, protože tyto dva protokoly se fyzickým přenosem skutečně zabývají.

  • RIP, OSPF - protokoly zajišťující aktualizaci směrovacích informací

Témata, do kterých materiál patří