Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Počítačové sítě, WAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Počítačové sítě

Komunikace a využívání sítí jsou v dnešní době nezbytným předpokladem pro úspěšnou činnost jakéhokoliv podniku, zároveň však znamenají poměrně vysoké a stále rostoucí náklady.

Komunikace spočívá ve výměně informací mezi dvěma nebo více účastníky, včetně řízení této výměny . Informace mohou být v podobě textových, číselných dat, zvuku, obrazu, videa. Komunikační technologie uživatelům umožňuje vzájemné předávání informací v reálném čase, čímž podporují efektivnější řešení problémů a rychlejší přijímání rozhodnutí. Vzájemné propojení počítačů umožňuje data nejenom přijímat, ale i je sdílet.

V 70. letech v době vlády střediskových počítačů vznikaly první takzvané TERMINÁLOVÉ SÍTĚ. V polovině 80. let, po nástupu osobních počítačů, začaly vznikat první POČÍTAČOVÉ SÍTĚ.

Počítačové sítě uživateli umožňují:

  • Zpřístupnit informace uložené na vzdáleném počítači, rozšířit paměťové kapacity běžného osobního počítače

  • Snadnou komunikaci mezi uživateli, společné zpracování dokumentů

  • Sdílet drahá technická zařízení jako jsou laserové tiskárny i drahé služby jako připojení na jinou síť

  • Nasazení síťových programů jež se více uživatelům osobních počítačů jeví jako systém, který řeší stejnou úlohu v rámci víceterminálového systému

  • Úsporu nákladů použitím jednodušších a levnějších osobních počítačů připojených k výkonným serverům

O počítačových sítích hovoříme tehdy, když je prostřednictvím přenosového média propojeno několik počítačů a dalších zařízení, která umožňují přenos a sdílení dat. Všechna technická zřízení musí být propojena. Toto spojení může být buď trvalé ( prostřednictvím koaxiálních kabelů, optických vláken ) nebo dočasné ( například prostřednictvím telefonní linky ).

Pod počítačovou sítí je třeba představit si jak několik počítačů a dalších přídavných zařízení vzájemně propojených na pár desítkách čtverečních metrů, tak i stovky vzájemně propojených počítačů umístěných na různých kontinentech.

Rozlehlé počítačové sítě: WAN (Wide Area Network)

Rozsáhlou sítí rozumíme síť velkou, například takovou která pokrývá celé kontinenty nebo spojuje sítě lokální, metropolitní. Umožňuje komunikaci mezi koncovými uzly, stanicemi, lokálními nebo metropolitními sítěmi, zpravidla na velkou vzdálenost. Rozlehlé sítě mohou tvořit přenosovou páteř podnikových, ale z hlediska rychlostí nemusí být nutně částí s nejvyšší propustností.

U všech rozlehlých sítí má pro koncového uživatele největší význam rozhraní přístupu k síti, jeho vlastnosti, funkce a možnosti. Proto také většina normalizovaných rozlehlých sítí toto rozhraní přesně definuje z hlediska služeb, ale ponechává vnitřní uspořádání na samotném provozovateli (z pohledu uživatele se síť jeví jako síťový oblak nebo spíše černá schránka). WAN mohou být jak soukromé, tak veřejné. Rychlosti se u různých typů velmi liší: od desítek kbit/s u nejstarších až po Gbit/s u nejmodernější ATM. Zpravidla jsou ale nižší než u lokálních sítí LAN

Témata, do kterých materiál patří