Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Formáty souboru

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (166.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Počítačová grafika

Obrázek je v počítači reprezentován tzv. binárním souborem, jedná se o souhrn netextových dat.

Bitová mapa

  • Obrázek je popsán jako tabulka A x B bodů (pixelů – pixel je nejmenším nositelem informace o spojité barvě, která jej vyplňuje), přičemž každý pixel obsahuje číslo barvy.

  • Na začátku souboru je několik údajů o tom, o jaký typ mapy (tabulky) se jedná, kolik má „řádků“ a „sloupců“, jaká je použitá barevnost, jak je mapa řazena (nemusí být vždy shora dolů po řádcích), někdy také konkrétní výsledný rozměr, druh komprese (jakési stlačení obrázku do menšího souboru). Pak následují za sebou jdoucí čísla reprezentující barevnost jednotlivých bodů.

Barevnost obrázků

  • je definována dvěma prvky – maximálním počtem současně zobrazených barev

  • barevnou paletou

Barevné formáty:

  • Černobílý (Line-art, Black and White, Bitmap – pro černobílý obrázek pro Photoshop) – každý pixel má hodnotu 0 nebo 1, tedy bílou nebo černou. Každý pixel ke svému úplnému popisu potřebuje 1 bit informací.

  • Škála šedé (Grayscale) – formát používaný pro černobílé fotografie, kresby a černobílou reprodukci, škála se skládá obvykle z 256 odstínů šedé, každý pixel nese číslo 1 – 256, toto číslo lze popsat 1 B informací.

  • Barevné palety – True color – pravé barvy – zatím nejvěrnější barevný formát, umožňuje současně zobrazit až 16,7 mil. barevných odstínů, každý pixel nese informaci v délce 3 B = 24 b/pixel (24bitový formát).
    - Indexed color – 16 nebo 256 barev

- CMYK – tiskařský formát, obsahuje asi o 1/3 více informací než True color (32bitové barvy)

Formáty souborů

Formát souboru definuje způsob, jakým jsou jednotlivá data uvnitř souboru uspořádána. Velké množství formátů má jednak historickou příčinu ( různí tvůrci na sobě nezávisle vytvářeli uspořádání dat pro své programy) a jednak funkční – různé formáty mají výhodné vlastnosti pro speciální účely.

1) TIFF (Target Image File Format)

- je obyčejnou bitmapou, obtížně se přenáší mezi různými programy

- díky dobře vypracovaným kompresím šetří místo na disku

- podporuje všechny typy barevných palet

- obsahuje i údaj o rozlišení obrázku (jak „hustý“ nebo „řídký“ bude rastr obrázku při dalším zpracování – tisk, import do jiného programu)

kategorie: a) nekomprimovaný TIFF – poskytuje největší kompatibilitu, nekomprimované soubory jsou velké (př. Obrázek o velikosti pohlednice v tiskovém rozlišení a v pravých barvách = 3,7 MB, A4 = 18 MB),

- podporuje všechny formáty palet

b) LZW komprese – kromě černobílých formátů, prochází vývojem – několik verzí.

Komprimování grafických formátů probíhá na různých principech – např. jednodušší – komprimovací program zjistí opakování určitých barevných sekvencí (např. 100 pixelů barvy č. 149 za sebou – do výsledného souboru neuvede 100 čísel 149 za sebou, ale zakódovanou větu „následuje 100x č. 149), jiný – hledá delší barevné sekvence, jiný algoritmizovatelnou podobnost.

Témata, do kterých materiál patří