Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Formáty souboru

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (166.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

c) komprese PackBits – pro jednobitovou mapu – černobílé obrázky

2) EPS (Encapsulated Postscript – zapouzdřený Postscript)
Postscript = jazyk pro popis tiskové stránky. Pokud tato stránka obsahuje obrázek jako bitmapu, je Postskript schopen ji do sebe vtělit v binárním stavu.
Výhody – obsahuje tzv. nádhledový obrázek (preview), tj. velmi hrubý obrázek formátu TIFF nebo WMF, který se požívá pro rychlé zobrazení v programech pro sazbu a finální zpracování dokumentu (CorelDraw, Adobe Illustrator, VenturaPublisher), lze s ním velmi rychle manipulovat – posouvat, otáčet, měnit rozměry a poměry stran, dávat jej dopředu, dozadu, litografovat písmo. Podporuje obrázky ve škále šedé až po pravé barvy včetně CMYK, je schopen přenášet informace o rastrování obrázku pro pre-press.

Nevýhoda – velké množství různých verzi.

3) TGA (TARGA)
pro řadu kreslících i prezentačních programů, neobsahuje varianty s kompresemi, jsou používány zejména v oblasti multimédií a videa.

4) BMP – device independent = nezávislý na zařízení, na kterém je provozován
- způsobuje to interní reprezentace pixelové grafiky uvnitř Windows, která si přeloží formát BMP podle rozlišení a počtu barev. Nejčastěji se vyskytuje u softwarově sejmutých obrazovek aplikací Windows. Zvládá špatně komprese.

5) GIF (Graphic Interchange Format)
GIF se používá pro zobrazování bitmapové (rastrové) grafiky, která se skládá převážně z jednoduchých čárových objektů a ne příliš velkého počtu barev. Cílem je přenos obrazové informace ve vyhovující kvalitě a rozumné velikosti souboru. Podporuje osmibitovou grafiku, což znamená, že obrázek může mít maximálně 256 barev, podporuje i menší barevnou hloubku, například 64 nebo 32 barev.

Není schopen si pamatovat rozlišení obrázku. Využití na internetu, má vynikající poměr velikosti souboru k jeho vizuálnímu obsahu - interlaced GIF89a - umožňuje postupné zobrazování obrázku už v průběhu stahování (obrázek se zobrazí celý, v horší kvalitě, a postupně se zaostřuje).

Formát GIF využívá takzvané bezztrátové komprese, což znamená, že uložíte-li obrázek GIF znovu jako GIF a tak dál, kvalita obrázku zůstane pořád stejná a žádná data se z obrázku neztratí. Nejlepší komprese je dosahováno, pokud obrázek obsahuje hodně jednobarevných řádků.

Umí zvládat více obrázku v jednom souboru, lze vytvářet také animované gify. Umí pracovat s průhlednými obrázky (ve vylepšené verzi formátu GIF, označované jako GIF89a).

6) PCX (PC Paintbrush)
Jeden z nejstarších, zůstává na platformě MS DOS, podporuje tytéž možnosti jako GIF, velmi spolehlivý.

7) JPEG (Point Photographic Expert Group)
Je určen především pro zobrazování fotografií a obrázků, které obsahují značné množství barev a jejich odstínů. Podporuje 24tibitovou grafiku, obrázek tedy může obsahovat až 16 777 216 barev, ukládá všechny informace o jednotlivých barvách v takzvaných RGB složkách, kdy každá barva je vyjádřena jako trojkombinace tří základních barev - červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue). Zastoupení každé barvy můžeme vyjádřit číslem 0 až 255, což je 8 bitů, barvy jsou tři, tedy celkem potřebujeme 24 bitů pro vyjádření libovolné z 16 miliónů možných barev.
Vysoká komprese, dosahuje toho tím, že obrázek mírně pozmění (algoritmizuje si jej), jedná se o ztrátovou kompresi, pokud uložíte nějaký obrázek v souboru typu JPEG, znovu jej otevřete a zase uložíte, kvalita nového obrázku se podle zvoleného stupně komprese sníží, dojde ke ztrátě zobrazovaných dat, je velmi univerzální, zvládá všechny typy barevných palet, dá se použít i předtiskové oblasti.
Narozdíl od formátu GIF, formát JPEG nepodporuje transparentní obrázky (průsvitnost zvolené barvy) ani animace.

Témata, do kterých materiál patří