Česká dekadence
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Český symbolismus a impresionismus
Česká moderna – spisovatelé, kteří vychází z programu Manifestu České moderny
Otokar Březina, Karel Hlaváček, Antonín Sova
Česká dekadence = skupina, která se soustředila kolem časopisu Moderní revue (hl. hlasatel symbolismu)
Karel Hlaváček, S. K. Neumann, Viktor Dyk
v některých bodech se rozcházel s příslušníky České moderny
Otokar Březina, básník
Původně psal v souladu s dobovou literaturou. Březinova tvorba prošla několika etapami, od hmotného světa a materialismu, po duchovno a filozofii. Nakonec se tvorbou vrací opět k materiálnu. Ovlivnil jej otřes ze ztráty obou rodičů i nešťastná láska. V pěti sbírkách vytvořil osobitou poezie, která představuje typická díla českého symbolismu.
Charakteristika sbírek
Těžká poezie, autor spojuje hmotný svět s duchovním
Používá úvahovou (reflexní) lyriku, mysticismus, metafory, epitetony a volné verše
Tajemné dálky – materialistická sbírka – sbírka obsahuje 30 melancholických básní. V básních se odráží básníkův těžký životní úděl a bolestné zkušenosti z mládí.
Báseň Matka – zpověď z jeho lásky ke své matce, vyzdvihl její krutý osud plný utrpení, namáhavé práce a odříkání
Svítání na západě – básník hledá východisko z utrpení, které mají básníci z materiálního světa. Řešení vidí ve smrti (západ – symbol smrti)
Větry od pólů – sbírka ve které se Březina nejvíc vzdálil od hmotného světa. Básník trpí samotou, která je mu osudnou. Hledá odpověď na otázku, která tajemná síla řídí svět. Odpověď však nenachází. Proto opouští duchovno a vrací zpět na zem.
Stavitelé chrámu – symbolické vyjádření lidské společnosti (stavitelé – lidská společnost, chrám – symbol budoucnosti). Rozvíjí myšlenku, zda bude budoucí čas lepší svět oproti současnému.
Ruce – materialistická sbírka plná nadšení a optimismu. Převládá kolektivní poezie, rozvíjí motiv neviditelného řetězce rukou lidí, kteří se spojí a vytvoří lepší budoucnost. Sbírka byla základem pro proletářskou literaturu.
Karel Hlaváček, básník (symbolický až dekadentní)
Spolupracoval s Moderní revue. Zde tiskl svou dekadentní a symbolickou poezii a výtvarné kritiky. Hlaváček ilustroval knihy O. Březiny, A. Sovy a mnoha dalších. Zemřel ve 24 letech na tuberkulózu.
Sokolské sonety – sbírka, ve které můžeme vidět Havlíčkovo nadšení pro Sokola, tělovýchovný spolek. Hned po jejím vydání se ale Havlíček od sbírky distancoval, protože ji nepovažoval za plnohodnotné dílo.
Pozdě k ránu – sbírka je typickou ukázkou českého symbolismu. Básník se snaží v mysli vyvolat neskutečnou krajinu mezi dnem a nocí. Přírodní jevy vyjadřují básníkovo nitro a jeho postoj ke světu. Básně mají zvláštní zvukovou stavbu.
Mstivá kantiléna – dekadentní sbírka představující obraz marné vzpoury nizozemských zchudlých šlechticů gézů proti španělské nadvládě v 16. století. Jednotlivé básně zachycují marnost, beznaděj a tvoří celek od vzpoury gézů po jejich smrt.