Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Ernest Hemingway

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ernest Hemingway

• Ernest Hemingway (21. července 1899 - 2. července 1961) byl americký spisovatel.

• Ernest Hemingway vyrůstal v rodině lékaře. Po absolvování školy se stal reportérem kansaského listu Star. Rok na to odjel dobrovolně do Itálie jako dobrovolník ambulantních sborů Červeného kříže. Zde byl těžce raněn.

• Po válce pokračoval jako zahraniční zpravodaj Hemingway se stal členem skupiny amerických intelektuálů soustředěných v Paříži kolem Gertrudy Steinové-tzv. Ztracená generace. V době nástupu fašismu se stupňuje jeho humanistické cítění, které se v řadě jeho děl promítá.

• Hemingway byl mistrem krátkých forem v próze. V roce 1954 dostal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře.

•V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se), nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis.Byl nositelem Pulitzerovy (1953) a Nobelovy ceny (1954)!

Ernest Hemingway (21. července 1899 - 2. července 1961) byl americký Americký prozaik, žurnalista a esejista, autor moderního románu a povídky. Je považován za hlavního představitele Ztracené generace. Po získání základního vzdělání se stal reportérem. Dobrovolně narukoval do italské armády v první světové válce, kde řídil sanitku a byl těžce zraněn. Jako reportér se zúčastnil také španělské občanské války. Po válce působil jako dopisovatel, poslední roky svého života strávil na Kubě.V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se stejnou zbraní, jako jeho otec), nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis.

Byl nositelem Pulitzerovy ceny a v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za svojí novelu Stařec a moře.

Ernest Hemingway byl velmi ovlivněn válkou a nebezpečím, které vyhledával. Měl zálibu v nebezpečných sportech (býčí zápasy) a v lovu. Byl vášnivým rybářem a několikrát lovil v Africe.

Ve svých povídkách hledal pravdu o člověku v mezní situaci, proto své hrdiny stavěl do nebezpečí, kde pak prokazovali čest a odvahu.

Jeho díla většinou nemají žádné citové zabarvení, často píše pouze dialog bez dalších komentářů – tzv. objektivní vypravěčství. Počítá s podtextem. Většina jeho děl byla inspirována osobními zážitky. Postavy jeho děl jsou často muži, kteří vedou nebezpečný způsob života (vojáci, rybáři, lovci, toreadoři).

Témata, do kterých materiál patří