Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Hrozny hněvu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hrozny hněvu

Autor: John Steinbeck
Rok vydání:
1939
Originální název:
The Grapes of Wrath
Čtené vydání:

STEINBECK, John. Hrozny hněvu. Svazek 69. Vydání 6. Praha: Melantrich, 1987. ISBN 32-035-87.

Forma:

Literární žánr: sociální román
Literární druh: próza

Jazykové prostředky:
Kniha je psána nespisovným jazykem, ve kterém se občas objevují vulgarismy. Příběh je vyprávěn v er-formě a je v něm využita přímá řeč. Kapitoly knihy se dělí na dvě skupiny: kapitoly, které popisují hlavní dějovou linii; a kapitoly, které doplňují příběh krátkým povídáním (v těchto kapitolách jsou popisovány příběhy lidí, všeobecné fakty, nebo například cesta želvy, které se snaží přejít silnici).

Obsah:

Děj:
Příběh knihy začíná ve chvíli, kdy je Tom Joad předčasně propuštěn z věznice McAlester, kde si měl odpykat sedmiletý trest. Za dobré chování byl však podmínečně propuštěn a nyní se vrací na rodinnou farmu v Oklahomě. Cestou potká svého přítele, bývalého kazatele Casyho, který se k němu připojí. Když dorazí na rodinnou farmu, zjistí, že je opuštěná. Tom své příbuzné najde na farmě svého strýce Johna. Rodina přišla kvůli dluhům a neúrodě o půdu a stěhuje se na západ. Pár dní na to se rodina Joadových: prarodiče, rodiče, Tomovy sourozenci Noe, Al, Róza Šáron a její manžel Connie, Ruthie, Winfield a strejda John (spolu s Casym) vydají do Kalifornie. Již cestou se však jejich sen o novém začátku začne rozplývat. Není práce, rodina se začne rozpadat a její členové drží pohromadě jen silou vůle. Na konci díla se rodina nachází v ještě horší situaci než na začátku.

Časoprostor:
Příběh knihy se odehrává ve Spojených státech v době Velké hospodářské krize v 30. letech.

– farma Johna Joada, Oklahoma
– silnice 66, středozápad USA
– Weedpatchský utečenecký tábor, Kalifornie
– Hooperova farma, Kalifornie

Myšlenka díla:
Kniha se věnuje osudu jedné (fiktivní) z mnoha farmářských rodin ze středozápadu, které sucho a hospodářská krize vyhnala z jejich domovů na cestu za potravou. Kniha popisuje situaci zoufalých lidí v nepřátelském světě. Popisuje, jak zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Životopis autora a jeho díla:
John Ernst Steinbeck se narodil 27. února 1902 v Salinas v Kalifornii. V mládí si vybudoval silný vztah k přírodě. Navštěvoval přednášky na Standfordově univerzitě, kde studoval historii a anglickou literaturu, ale školu nikdy nedodělal. Místo toho prošel celou řadou různých povolání, většinou manuální povahy. Tato část života velice ovlivnila jeho i jeho budoucí díla. Jeho prvním literárním pokusem se stal historický román Zlatá pohár (1929), který vyprávěl o pirátech z Karibské oblasti. Následovaly soubor povídek
Nebeské pastviny (1932) a román Neznámému bohu (1933). Jeho prvním skutečným bestsellerem se stala Pláň Tortilla (1935) o Mexičanech v Kalifornii. V druhé polovině 30. let si získal pověst význačného autora svými povídkami a díly o lidech ovlivněných Velkou hospodářskou krizí. Nejznámější z těchto povídek se stala povídka O myších a lidech (1937). Dva roky na to vydal své zřejmě nejznámější dílo, Hrozny hněvu (1939). Čtyřicátá léta měla na Steinbecka zásadní, avšak negativní dopad (přestěhování, rozvod, válka). Za války také začal psát scénáře, například pro Alfreda Hitchcocka. Roku 1962 získal Nobelovu cenu. Ke konci svého života se věnoval esejistice. Zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Témata, do kterých materiál patří