Květy zla
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Květy zla, Charles Baudelaire
Literárně historický kontext
Charles Baudelaire byl významný francouzský básník 19. století, jehož tvorba měla zásadní vliv na moderní poezii. Narodil se 9. dubna 1821 a zemřel 31. srpna 1867. "Květy zla" (Les Fleurs du mal) je jeho nejznámější dílo, poprvé vydané v roce 1857. Sbírka čelila cenzuře a některé básně byly soudně zakázány pro svůj „nemravný“ obsah. Baudelaire svými verši přinesl nové estetické a tematické prvky, které kontrastovaly s tehdejší morálkou a uměleckými konvencemi.
Analýza uměleckého textu
Literární druh a žánr
Poezie, lyrická sbírka.
Časoprostor
Paříž a jiné reálné i imaginární prostory, většinou neurčitý čas.
Kompoziční výstavba
Sbírka je rozdělena do šesti částí: Splín a ideál, Pařížské obrazy, Víno, Květy zla, Revolta, Smrt. Každá část obsahuje několik básní, které se tematicky i formálně liší.
Vypravěč a postavy
Básně jsou často psány v první osobě, vypravěč je introspektivní a reflektuje své pocity a myšlenky.
Básník: Centrální postava reflektující vlastní vnitřní svět.
Různé alegorické a symbolické postavy: Např. Satan, Anděl, Kráska.
Jazykové prostředky
Baudelaire používá bohatý, někdy archaický jazyk plný metafor, symbolů a aluzí. Typické jsou kontrasty mezi krásou a odporem, životem a smrtí, vznešeným a zkaženým.
Motivy a téma
Hlavními motivy jsou krása a ošklivost, zlo, dekadence, hledání smyslu života, melancholie, vzpoura proti konvencím.
Děj
Sbírka jako celek nemá jednotný děj, ale jednotlivé básně zachycují různé stavy mysli a pocity básníka, jeho vztah k světu, k sobě samému a ke společnosti. Tematika často zahrnuje kritiku moderního života, pokrytectví, a zároveň hledání krásy i v těch nejtemnějších aspektech existence.