Na západní frontě klid
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Na západní frontě klid- Erich Maria Remarque (1898 – 1970)
Něco o autorovi:
Německý spisovatel, který patří ke generaci, která se v letech dospívaní ocitla ve frontách první světové války.
Na frontu odešel,když mu bylo 18 let.
Po válce vysřídal mnoho povolání(učiel, automobilový závodník)
Do literatury vstoupil románem Na západní frontě klid.
Během druhé světové války zemřela jedna z jeho sester v koncentračním táboře, což ho později podnítilo k napsání knihy Jiskra života.
Remarque umírá na srdeční chorobu 1970. Byl jedním z nejlepších spisovatelů své doby. I přes těžkosti, které mu život připravil, dokázal napsat spoustu skvělých knih a otevřeně popisovat hrůzy války.
Ve svých dílech často líčí osudy emigrantů a neschopnost vojáků vrátit se po válce
do normálního života
Další díla:
Na západní frontě klid
Cesta zpátky
Tři kamarádi
Černý obelisk
Čas žít, čas umírat
Dílo - Na západní frontě klid
Děj nás zavádí do prostředí fronty v druhé polovině první světové války. Pavel a jeho kamarádi se pod nátlakem svého učitele dobrovolně přihlásili do armády ještě dříve, než dokončili střední školu.Příběh začíná, když jsou přátele v armádě už asi rok. Nejprve je rota v kasárnách a je klid. Poté je převelí do zákopu, kde se z veselých chlapců stanou vraždící stroje a autor detailně popisuje průběh boje. Kemmerich je v boji zraněn. Později umíře.
Později se přátelé dovídají, že na frontu přijede desátník Himmelstoss, jež je po celou dobu výcviku šikanoval. Brzy opět odjíždějí bojovat na frontu a tentokrát tam setrvávají déle. V boji vojáci druhé bezcitně zabíjejí. Po několika týdnech jsou odvoláni zpátky do kasáren.
Pavel dostává dvoutýdenní dovolenou.
Doma se setkává se svou rodinou a zjistí, že matka je už několik měsíců nemocná. Otec a někteří známíod Pavla vyzvídají, jaká je válka naživo, ale on jim nemůže vylíčit všechny ty hrůzy. Vůbec se doma necítí jako dřív, válka ho příliš změnila, cítí, že by se do svého
starého života už nemohl vrátit. Po dovolené neodchází Pavel přímo zpět na frontu,
ještě se dozvídá, že má matka rakovinu.
Pavel se při jednom průzkumu terénu v území nikoho dostane do malého kráteru po granátu, kde se kryje před střelami a několik dní z něj pro plnou palbu nemůže vylézt. Do kráteru spadne i francouzský voják. Pavel ho pobodá kudlou.
Celou noc ho poslouchá, jak chroptí a čeká, až umře. Ráno se mu ho zželí a chce ho zachránit, podle možností ho ošetří, ale voják nakonec zemře. Pavel ze z výčitek téměř zhroutí.
Později nepřátelé postřelí Kroppa. Pavel ho podpírá a dojdou až do
polní nemocnice. Až zde si Pavel všimne, že je také zraněn. Oba se dostanou do nemocničního vlaku a jedou domů. Po cestě se ale Kroppovi přitíží a musí ho vyložit v katolické nemocnici po cestě. Pavel simuluje horší