Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Středověká literatura

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (56.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. Středověká literatura

Středověk: 4.- 15. st. n. l.. Je to období christianizace a vzniku prvních státních útvarů - Francká Říše, Sámova říše, Velkomoravská říše atd. Ústředním tématem je víra v neměnný řád světa a Boha. Smysl všeho na světě je určován vztahem k vyššímu božskému řádu. Pozemský svět je odrazem světa transcendentálního - nadsmyslového.

V popředí myslitelství jsou metafyzické hodnoty, které se odráží v literatuře. Středověcí autoři se libovali v zobrazování protikladů a přitažlivém ději. Formě díla však dávali přednost před obsahem. Umělecké zobrazování osob, předmětů, které zdůrazňuje obecně platné a přehledné, se nazývá typizace. V církevní literatuře byl obecně platným vzorem mučedník, ve světské literatuře pak rytíř. Dalším typickým prvkem je aktualizace - předkládá nový pohled na skutečnost, příběh.

Literaturu středověku můžeme rozdělit podle prostředí, kde vznikala na:

  1. Literatura v církevním prostředí

Jazykem církevního prostředí byla latina. Vznikají zejména tyto žánry:

Legenda - věnovaná životu a utrpení světců, historické reálie se mísí s líčením zázraků a smyšlených faktů. Typickým prvkem je zobrazování protikladů (světec x hříšník)

Modlitba

Žalm - je oslavou Boha, vírou v jeho dokonalost, děkování za jeho činy a ochranu.

Plankt = pláč; vyjadřuje smutek nad smrtí Krista

Hymnus = chvalozpěv; báseň, píseň oslavující boha, hrdinu

Litanie - prosebné písně (skládá se z oslovení a vlastní prosby)

Náboženské drama - duchovní námět, charakter; vychází z bible, Kristova života (Vánoce, Velikonoce); předváděno v klášterech, kostelech; účinkující: jeptišky, mniši; zpěvy, mimika

Ústřední knihou středověku je Bible zejména Nový zákon. Je to svědectví o působení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Součástí je i líčení skutků apoštolů Petra a Pavla.

Nový zákon se dělí na tyto části:

  • 4 evangelia - Matoušovo evangelium - autorem Matouš

- kladl důraz na Ježíšova kázání, z nichž největší význam má Horské kázání, kde Ježíš shrnul své učení (milovat nepřátele, neodplácet zlo zlem, milovat bližní…)

- Markovo evangelium – autorem Marek

- hlásal Ježíšovy činy, zázraky, řeči.

- Lukášovo evangelium – autorem vzdělaný člověk - Lukáš.

- po literární stránce je nejhodnotnější. Obsahuje mnoho podobenství = parabola - příběh, který má čtenáře přivést k určité obecné myšlence, morálnímu úsudku.

- Janovo evangelium

Matoušovo, Lukášovo a Markovo evangelium vykazují jisté shody, označujeme je jako synoptická. Název evangelium pochází z řec. aggelion (angelion) = radostná zvěst. Evangelia nejsou životopisy Krista, jsou to svědectví o jeho působení. Čerpají z určitých pramenů, které vznikly po Kristově ukřižování a nanebevstoupení.

Témata, do kterých materiál patří