Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ARMA ZVÍŘAT

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

GEORGE ORWELL (1903 - 1950) BENGÁLSKO – VELKÁ BRITÁNIE

Vlastním jménem Eric Arthur Blair), byl britský novinář, esejista a spisovatel demokratické levicové orientace. Světovou popularitu si získaly jeho alegorické antiutopické romány Farma zvířat a 1984 popisující nehumálnost totalitních ideologií. Když bylo Orwellovi kolem jednoho roku, odvezla ho jeho matka Ida Mabel Blairová do Anglie. Otce viděl až za několik let. Měl dvě sestry, starší Majorie a mladší Avril. Vyrůstal v Oxfordshiru a podle místní říčky Orwell si později dal pseudonym. Nějakou dobu žil na ulici jako tulák a pohyboval se mezi spodinou. Zkušenost zúročil například v knize Na dně v Paříži a Londýně. Politické události v Evropě se ho silně osobně dotýkaly, a tak se stal socialistou, antifašistou a kritikem všech nedemokratických politických tendencí.

Další díla: 1984, Na dně v Paříži a Londýně, Barmské dny, Hold Katalánsku

Spisovatelé téže doby: Jack London, Václav Havel, Karel Čapek, Romain Rolland

FARMA ZVÍŘAT

Ukázka: „ Napoleon se strašlivým hlasem zeptal, zda se některá další zvířata chtějí přiznat ke svým zločinům.

Předstoupily tři slepice, které vedly vzpouru kvůli vejcím, a prohlásily, že se jim Kuliš zjevil ve snu a vyzýval je, aby neposlouchaly Napoleonovy rozkazy. Také tyto slepice byly ihned utraceny.“

[str.62 / VII. kapitola]

Téma a motiv: kritika komunismu a Sovětského svazu, proti totalitě a absolutnímoci, i dobré nápady mohou být využity špatným způsobem, když má moc někdo krutý,

Časoprostor: Statek v Anglii, čas neurčitý

Kompozice: chronologická, rozděleno do kapitol

Lit. druh a žánr: alegorická novela (bajka)

Postavy: Napoleon: nejchytřejší prase, pokrytecký, podvodník, vůdce (Stalin)

Kuliš: chytré prase, má dobré nápady, soupeřil s Napoleonem o moc, čestný (Trocký)

Pan Jones: původní statkář na farmě, alkoholik

Boxer: oddaný a velmi pracovitý kůň, čestný (pracující lid)

Ovce: bez názoru, neinteligentní, dělají, co se jim řekne

Vypravěč: er-forma

Typy promluv: použita i přímá řeč

Jazykové prostředky: spisovný, odborné termíny (animalismus, apatie), socialistický podtext (sportovní výbor), metafory (psi-tajná policie, prasata-vůdci), archaismy (senoseč, báchorky), personifikace

Vydal v roce 1944. Kniha má 103 stran.

Děj: Celý příběh se odehrává na zvířecí farmě pana Jonese. Pan Jones se ale o zvířata nestaral tak, jak měl a raději svůj čas i peníze vyměnil za alkohol.

Když nastaly poslední chvíle života starého kance Majora, svolal si všechna zvířata a povídal jim o tom, že musí nastat revoluce, protože je lidé trápí už moc dlouho. Po jeho smrti se tedy zvířata rozhodla revoluci uskutečnit. Pana Jonese a všechny ostatní lidi vyhnala a vedení farmy se ujali ti nejchytřejší – prasata Kuliš a Napoleon. Jejich heslem bylo: „čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné!“, hymnou se stala píseň Zvířata Anglie a bylo zavedeno sedm přikázání, kde se zvířata nesměla chovat ani bydlet jako lidé nebo nesměli zabít jiné zvíře. Nějakou dobu vše perfektně fungovalo. Zvířata byla svobodná a snažila se pracovat, jak jen to šlo. Lidé se však snažili dostat svou farmu zpět a tak zahájili útok, při kterém byl zraněn nejstatečnější Kuliš. Ten pak chtěl postavit mlýn na výrobu elektřiny, to ale odmítl Napoleon a na Kuliše poslal své psy a z farmy ho vyhnal. Ostatním ale napovídal, že všechny zradil a spolčil se s lidmi. Nyní na farmě zvířat vládl jen Napoleon a přikázal zvířatům postavit mlýn, který si vzal za svůj vlastní nápad. Zvířata tvrdě pracují a mlýn nakonec musí stavět třikrát. Jednou jim spadl při vichřici, podruhé jim ho zbourali lidé. Boxer ale pracuje do vyčerpání všech svým sil a nakonec je odvezen na jatka. Napoleon chodí v lidském oblečení, pije alkohol, spí v posteli a postupně přepisuje přikázání tak, aby se mu hodila. Zvířata dostávají čím dál tím méně jídla a celé dny musí jen pracovat. Napoleon je tak zmanipuloval, že se sami přiznávají k činům, které neudělala a jsou za ně potrestána smrtí. Prasata se začnou scházet s lidmi a ostatní zvířata zjišťují, že už je od sebe ani nerozeznají.

Témata, do kterých materiál patří