Österreich
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Die Hauptstadt ist Wien. Österreich ist in neun Bundesländern gegliedert. Jedes Bundesland wird von einer Landesregierung, Wien vom Stadtsenat verwaltet. An der Spitze der Landesregierung steht der Landeshauptmann, an der Spitze des Senates der Bürgermeister. Das Staatsoberhaupt ist der Bundespräsident. Er übt die Exekutive mittels der Bundesregierung aus. Die Legislative übt das Bundesparlament aus. Es besteht aus zwei Kammern – dem Nationalrat und Bundesrat. Das Wahlrecht haben alle Bürger ab 19 Jahren.
Rakouská republika
Základní údaje, Obyvatelstvo
Rakouská republika je neutrální, parlamentárně-demokratická spolková republika. Skládá se z devíti spolkových zemí a patří k německy mluvícím zemím. Pod tímto pojmem rozumíme země, ve kterých je němčina úředním jazykem.
V Rakousku žije zhruba 8 milionů obyvatel. Žije zde také několik menšin: Slovinci, Chorvaté, Maďaři, Slováci a Češi. Rakousko je vnitrozemský stát v jižní části střední Evropy. Zaujímá rozlohu 83 856 km2 (cca 80 000 km2). Na severozápadě hraničí s Německem, na severovýchodě s českou a Slovenskou republikou, na východě s Maďarskem, na jihu se Slovinskem a Itálií a na jihozápadě se Švýcarskem a Lichtenštejnskem.
Povrch, Vodstvo
Rakousko je typická hornatá země, 2/3 země patří k Východním Alpám, které se dělí na tři části: Severní vápenaté Alpy, Centrální Alpy a Jižní vápenaté Alpy. V Severních vápenatých Alpách se nachází Solná komora a Dachsteinský masív. Nejkrásnější část Centrálních Alp jsou Vysoké Taury s nejvyšším vrcholem Rakouska – Großglockner. Třetí část se také skládá z více horských pásem – např. Karinschen Alpen, Gailtaler Alpen. Mezi Dunajem a Alpami se nachází hustě osídlená zemědělská oblast – Alpská předhůří. Alpské předhůří sahá až k Dunajské nížině a hraničí s Panonskou nížínou. Na severovýchodě Rakouska se nachází Vídeňská pánev, jejíž centrální část se nazývá Moravské pole. Alpské průsmyky hrají důležitou roli při průjezdu do Jižní Evropy.
Vodstvo Rakouska tvoří především Dunaj, který spojuje zemi s Černým mořem, Inn, Traun, Enže, Dráva, Kremže, Morava a Rýn v západní části. Důležitou roli hrají také jezera, nejznámější jsou Bodamské a mírně slané Neziderské jezero – největší Evropské stepní jezero.
Historie
Oblast dnešního Rakouska patří k nejstarším osídleným oblastem Střední Evropy. O vysoké civilizační úrovni vypovídá Halštatská kultura (8. – 7. st. př. n. l.). Ve 13. st. Po prohrané válce na Moravském poli získal Rakousko německý král Rudolf I. Habsburský. V 18. st. ovlivnila dění Střední Evropy Marie Terezie a její reformy. Rakouská republika se po 1. světové válce skládala z Rakousko-Uherské a Dunajské monarchie. V březnu 1938 ztratilo Rakousko svou samostatnost a bylo připojeno jako Východní marka k fašistickému Německu. 1945 byla republika osvobozena. Po desetiletém obsazení získalo Rakousko díky čtyřem mocnostem zpět svou plnou suverenitu. Téhož roku schválil Rakouský parlament zákon a neustálé neutralitě Rakouska.