Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Teorie práva

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

6. Právní skutečnosti= všechny okolnosti, s nimiž právní normy spojují vznik, zánik a změnu právních vztahů

Platný právní úkon

= Aby byl právní úkon platný, musí splňovat určité náležitosti:

1. projevu vůle – musí být skutečný, učiněn svobodně, musí být vážný, srozumitelný a určitý

2. obsahu – musí být možný splnit, nesmí obcházet zákon ani být v rozporu s dobrými mravy

3. formy – náležitá písemná forma

4. subjektu – musí být způsobilý k právním úkonům

Druhy právních úkonů:1. Objektivní právní skutečnost=vznikají nezáměrně, nezávisle na vůli účastníků =vyvozují se z přirozených zákonů (narození, úmrtí, plnoletost,..) =úkony:1. Propadnutí práva (prekuluze), po 2 leté reklamační době právo propadá2. Promlčení práva (majetkové právo) právo nezaniká, pouze se oslabuje možnost jeho úspěšného prosazení obecná promlčecí doba bývá 3 roky3. Vydržení práva = majetkové právo získává člověk, který žil ve víře, že mu věc právem náleží, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo, věci=3roky, nemovitosti=10let2. Subjektivní právní skutečnost= právní úkony, jimiž se záměrně mění právní vztahy =kupní smlouva =úkony: 1. Jednostranné (unilaterální) = rozvázání pracovního poměru 2. Dvoustranné (bilaterální) = uzavření sňatku, uzavření smlouvy 3. Vícestranné (multilaterální) = uzavření mezinárodní smlouvy

Smlouvy

= patří mezi nejčastější právní úkony

= uzavíráme je písemně nebo ústně, ale z hlediska zabezpečení právní jistoty je lepší písemná forma

= odstoupit od smlouvy lze v případě porušení smluvních podmínek, připuštění zákonem, dohody dvou (či více) stran, uzavření v tísni pod nátlakem (je třeba důkaz)

Druhy smluv: Kupní, cestovní, nájemní, pracovní, smlouva o dílo, autorská práva, předmanželská smlouva, smlouva o půjčce a výpůjčce, ..

Realizace práva

= uskutečnění práva

7. Přehled veřejného a soukromého právaa) Veřejné právo= hájí zájmy celé společnosti, státu = ústavní, správní, trestní, finanční právoÚstavní právo= upravuje nejdůležitější vztahy ve státě =spadají zde základní práva a svobody občanů, které najdeme v listině práv a svobod = řeší otázky uspořádání státu, rozdělení a výkon státní mociprameny: ústava ČR, Listina základních práv a svobod, Ústavní zákonySprávní právo=řeší otázky výkonu státní moci, rozdělení státu na celky, veřejná správa+samosprávaprameny: Zákon o správním řízení (správní řád), Zákon o obcích, krajích (vydání občanského průkazu, změna bydliště,…)Trestní právo (hmotné)= upravuje trestní odpovědnost fyzických osob, stanovuje, co je trestný čin a popisuje ho, co je to vražda, ublížení na zdraví, podvod,…prameny: Trestní zákonTrestní právo (procesní)= upravuje postup orgánu činných trestních řízení (aby byly zjištěni a potrestáni pachatelé)Finanční právo= upravuje finanční hospodaření státuprameny: zákon o státním rozpočtu, zákon o soustavě daní (spotřební daň)b) Soukromé právo= hájí a chrání zájmy jedince = občanské, rodinné, obchodní, pracovní, živnostenské, autorské právoObčanské právo (hmotné)=upravuje vztahy mezi fyzickými a právními osobami, vztahy mezi fyz.,práv. osobou a státemprameny: Občanský zákonníkObčanské právo (procesní)= upravuje jednání a rozhodování o právech a povinnostech fyz. a práv. osobprameny: Občanský soudní řádRodinné právo= upravuje vztahy mezi manželi, rodičem a dítětem, otázku manželstvíprameny: Zákon o rodině, Zákon o sociálně právní ochraně dětí, Úmluva dítěteObchodní právo= upravuje postavení podnikatelů, spojeno s obchodními vztahy =kdo může založit jakou společnost, zda je nutný vklad atd.prameny: Obchodní zákoníkŽivnostenské právo= upravuje podmínky živnostenského podnikání, kdo může být oprávněn k provozování živnostiprameny: Živnostenský zákonProcesní právo= upravuje pracovně právní vztahy (jak vzniká pracovní poměr, plat, smlouvy)prameny: Zákoník práce

Témata, do kterých materiál patří