Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10. Plynové spotřebiče

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (274.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Teplota vody v zásobníkovém ohřívači je regulována pomocí dilatačního termostatu, který ovládá ventil přívodu plynného paliva do hořáku ohřívače. Při odběru vody její teplota klesá. Plynový hořák zásobníkového ohřívače vody je vybaven zapalovacím hořáčkem a termoelektrickou pojistkou plamene. Zásobníkové ohřívače malých výkonů bývají konstruovány v provedení A. U zásobníkových ohřívačů větších výkonů jsou spaliny odváděny do komína přes přerušovač tahu nebo je odtah spalin nucený, přes vnější obvodovou stěnu objektu.

– voda se ohřívá určitou dobu v zásobní nádrži.

- komín s přerušovačem tahu a odvod kondenzátu

napojené tlakových ohřívačů

- armatury za sebou ve směru proudu

- uzavírací ventil, redukční ventil, zpětný ventil, manometr, pojistný ventil, vypouštěcí armatura

Plynová topidla
Plynová podokenní topidla jsou lokální plynová topidla určená k montáži na zeď, s nasáváním spalovacího vzduchu z vnějšího prostředí a odvodem spalin přes obvodovou stěnu objektu do vnějšího prostředí. Topidla jsou vybavena piezoelektrickým zapalovačem nebo elektronickým zapalováním, termoelektrickou pojistkou plamene a termostatem.

Plynová kachlová kamna a krby
Plynová kachlová kamna a krby patří mezi moderní lokální plynová topidla určená pro vytápění reprezentačních místností rodinných domů, rekreačních objektů apod.

Plynové zářiče

- vytápění průmyslových hal

- sálání

- spalování plynu – ohřev činné topné plochy, dělí se na tmavé a světlé

- tmavé – barvu nemění (nesvítí), světlé ´´svítí´

Bimetalová pojistka

Pracují na principu různé roztažnosti dvou rozdílných kovů. Při jejich zahřátí dojde k pohybu pojistky, která otevře přívod plynu k jištěnému hořáku. V případě zhasnutí plamene dojde naopak, po vychladnutí pojistky, k jeho uzavření.

Termoelektrické pojistka (termočlánek)

je v současnosti nejběžnější pojistkou u plynových spotřebičů, Využívá termoelektrické vlastnosti kovů měnit s teplotou svůj elektrický potenciál. Na styku dvou kovů tak vzniká po zahřátí elektrické napětí, které přitáhne jádro cívky ventilu a tím otevře přívod plynu k jištěnému hořáku. Po vychladnutí a ztrátě napětí je přívod plynu uzavřen. Reakční doba této pojistky je kratší než u pojistky bimetalové. Je velice spolehlivá.

– plamen – TČ se ohřívá a je proud – elektro magnet přitáhne kotvu a plyn proudí

– není plamen - TČ chladne a není proud - el. magnet zavírá ventil (kotva odpadne od magnetu)

Ionizační pojistka

Ionizační pojistky plamene využívají vodivosti plamene. Při spalování plynů vznikají vodivé ionty. Pokud se na dvě elektrody, z nichž jednu tvoří ústí hořáku a druhá je umístěna do prostoru plamene, vloží elektrické napětí, protéká mezi nimi elektrický proud. Po zhasnutí plamene dochází okamžitě k přerušení elektrického obvodu a automatika spotřebiče dává pokyn k uzavření přívodu plynu.

Témata, do kterých materiál patří