Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie volby v ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Volby do parlamentu

  • Poměrný volební systém používá při volbách do Poslanecké sněmovny, krajských a obecních zastupitelstev.

  • Volby se konají ve 14 vícemandátových obvodech, které kopírují krajskou strukturu.

  • Rozpuštěním končí zasedání Poslanecké sněmovny, zanikají mandáty zvolených poslanců a do šedesáti dnů se konají nové volby. Poslanecká sněmovna ale nemůže být rozpuštěna tři měsíce před skončením svého čtyřletého volebního období.

  • D'Hondtova metoda, dnes v ČR používaná, rozdělení mandátů v obecních zastupitelstvech, v zastupitelstvech krajů, mandátů do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu (od roku 2000) - zvýhodňuje strany s velkým ziskem hlasů.

  • Výhody a nevýhody

    • Výhodou je, že díky zastoupení více politických stran v orgánu kopíruje rozložení zájmů ve společnosti.

    • Nevýhodou tohoto volebního systému je fakt, že do zastupitelského orgánu se typicky dostane větší počet stran, což může vést k problémům při schvalování zákonů, při vládnutí a k politické nestabilitě.

      Volební formule:

      „volební číslo“ - minimální počet hlasů, který strana musí získat, aby získala mandát (v ČR 5%)

      „volební dělitel“ - žádná strana nezíská mandát dříve než strana, která v okamžiku rozdělování má větší počet hlasů (1,2,3 – hlasů se dělí děliteli)

D'Hondtova metoda

Používá se v Argentině, Belgii, Bulharsku, Česku, Finsku, Chile, Chorvatsku, Izraeli, Japonsku, Kolumbii, Maďarsku, Makedonii, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Skotsku, Slovinsku, Španělsku, Turecku

Účinek D’Hondtovy metody je označován jako disproporční ve prospěch větších stran

Tato přepočítávací metoda je v současnosti v praxi nejpoužívanější a má řadu modifikací.

V ČR se používá od roku 1990 k výpočtu rozdělení mandátů v obecních zastupitelstvech, od roku 2000 ve volbách do zastupitelstev krajů, od roku 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny a od roku 2004 – (dříve Hagenbach-Bishoffova metoda) ve volbách do Evropského parlamentu.

Systém přepočtu:

  1. Do tzv. skrutinia, tedy rozdělování mandátů stranám, postupují ty strany a hnutí, které celostátně získají aspoň 5 % platných hlasů. Také koalice dvou stran, pokud získá aspoň 10 %, tří stran při zisku 15 % a čtyř či více stran při zisku alespoň 20 % platných hlasů. – vytřídíme a dále počítáme pouze se stranami, které se dostali přes hranici

  2. Počet odevzdaných platných hlasů v celé zemi vydělí číslem 200 (počtem poslanců). Výsledkem je tzv. republikové mandátové číslo. Tím se pak dělí celkový počet platných hlasů v jednotlivých krajích. Výsledek, zaokrouhlený dolů, je počtem mandátů, který kraji připadne.


$$\frac{Všechny\ platné\ odevzdané\ hlasy}{200\ (počet\ mandátů)} = republikánské\ mandátové\ čí\text{slo}$$


$$\frac{repub.\ mandátové\ číslo}{počet\ platných\ hlasů\ v\ jednotlivých\ krajích} = výsledek\ na\ desetiny$$

Témata, do kterých materiál patří