Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPTICKÁ MÉDIA

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (11.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

10G Ethernet

Aktivní optická síť realizovaná na nativní podpoře ethernetu, nevyužívá již ale přístupovou metodu CSMA/CD (stochastická přístupová metoda s detekcí kolizí) známé z předešlých verzí ethernetu. Podporováno je výhradně plně duplexní spojení OLT a ONT/ONU. Deseti gigabitový ethernet byl specifikován standardem IEEE 802.3ae v roce 2002 a bývá zahrnován do skupiny EFMF. Poskytuje symetrickou rychlost připojení 10 Gb/s, přičemž downstream a upstream kanály jsou vedeny na separátních optických vláknech.

100G Ethernet

Aktivní optická síť realizovaná na nativní podpoře ethernetu, stejně jako 10 gigabitový ethernet nevyužívá již přístupovou metodu CSMA/CD. 100 gigabitový ethernet byl specifikován standardem IEEE 802.3ba v roce 2010. Poskytuje symetrickou rychlost připojení 40 Gb/s nebo 100 Gb/s. Této rychlosti dosahuje hrubým dělením vlnových délek CWDM (Coarse WDM) nebo hustým dělení vlnových délek DWDM (Dense WDM), kdy existuje pro každý směr přenosu několik virtuálních kanálů.

Pasivní optická síť PON

Pasivní optické sítě (PON - Passive Optical Network) představují jeden z nejvýznamnějších směrů v nasazování optických přístupových sítí. Pasivní proto, že mezi ústřednou poskytovatele internetového připojení a koncovým zákazníkem není nutno používat žádné aktivně napájené síťové prvky.

Významnou výhodou jsou nižší náklady na výstavbu a provoz oproti sítím aktivním. U sítí pasivních dochází jak k úspoře počtu tažených optických vláken (sdílení přenosové šířky jednoho vlákna více účastníky), tak vybavení potřebného pro fungování sítě (zjednodušení síťových prvků v ústředně poskytovatele).

Prvky pasivní optické sítě

  • Optické linkové zakončení – Optical Line Termination (OLT) je zařízení, které slouží k zakončení linky na straně internetového poskytovatele. Jeho účelem je konverze elektrického signálu na optický (a zpět) a multiplexování/demultiplexování signálu přenášeného prostřednictvím optického vlákna. Dále se stará o všechny náležitosti potřebné pro fungování sítě vyplývající z 1. (fyzické), 2. (spojové) a 3. (síťové) vrstvy modelu ISO/OSI.

  • Optická distribuční síť – Optical Distribution Network (ODN) je souborem prostředků (vlákna, síťové prvky) pro přenos mezi síťovými zakončeními.

  • Optická síťová jednotka – Optical Network Unit (ONU) je zařízení, které zakončuje pasivní optickou přístupovou síť na straně zákazníků a stará se o převod signálu (a celkově přenos síťového provozu) mezi domácí sítí koncových zákazníků a přístupovou sítí.

  • Optický síťový zakončovač – Optical Network Terminal (ONT) je speciálním typem ONU, které zprostředkovává služby specificky pro jednoho zákazníka.

  • Optický rozbočovač – Splitter je jednoduché nenapájené zařízení, které umožňuje sdílet více zákazníkům přenosovou šířku jednoho optického vlákna. Přidání každého rozbočovače způsobí zvýšení vložného útlumu na trase. Vzhledem k tomu, že na trase se nenachází žádné optické zesilovače nebo regenerátory je jejich počet a velikost útlumu jedním ze základních parametrů limitujících vzdálenost mezi uživatelem a centrální ústřednou. Splitter v základu spojuje/rozděluje vždy pouze 2 optická vlákna. Většího rozdělení se musí dosáhnout kaskádovitým řazením splitterů za sebe (toho se může dosáhnout na jedné destičce s planární technologií výroby nebo použitím rozbočovačů s FBT technologií výroby a jejich postupným ručním řazením za sebe).

Témata, do kterých materiál patří